Nadmorskie wakacje na Ukrainie z PZERiI w Drezdenku

Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów w Drezdenku wraz z jednym z biur podróży zorganizował w dniach od 1.08.2019 – 15.08.2019 wyjazd turystyczno-rehabilitacyjny autokarem do sanatorium na Ukrainie nad Morzem Czarnym.

Data wyjazdu przepadała w 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym czasie od roku 2013 odbywa się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. Z inicjatywy Pani Prezes naszego związku Krystyny Żak, która rozwinęła polską flagę wszyscy uczestnicy odśpiewali  jedną piosenkę powstańczą, aby uczcić to ważne wydarzenie.

W drodze do Odessy oraz w drodze powrotnej mieliśmy jeden nocleg w Kijowie – stolicy Ukrainy. Był to również trzy godziny czas na zwiedzanie z przewodnikiem Anną Waszkiewicz tego pięknego miasta.

Kijów to złoto i zieleń. Na uwagę zasługuje ścisłe centrum Kijowa, jest to ulica Chraszczatyk od Majdanu Niezależności do Rynku Besarabskiego. Atrakcją jest męski klasztor prawosławny Ławra Peczerska, piękna Cerkiew św. Włodzimierza.

Ze względu na bardzo wysoką temperaturę, miasto zwiedzaliśmy z okien autokaru. Blokowiska są tak wielkie, że aż dech zapierają w piersiach.

Na szczególną uwagę zasługują na nich murale, wyskakują w najmniej  spodziewanych momentach, są piękne nawiązują do ważnych problemów społecznych lub komentują ważne wydarzenia. Warto wrócić tu jeszcze raz.

Podróż dalej trwa, dnia 3.08.2019 o godzinie 16 wjeżdżamy do Odessy, kierujemy się do Sanatorium „Biała Akacja”. Po niedawnej burzy ulice zalane wodą ponad koła autokaru.

Dojeżdżamy do celu gdzie następuje zakwaterowanie obiad, wizyty lekarskie, przydział zabiegów zgodnie ze stanem zdrowia pacjenta.

Od dnia następnego wszystkie zabiegi  realizowane są przed południem. Po południu odbywają się wycieczki fakultatywne dla chętnych z rezydentką Panią Swietłaną: objazdowa wycieczka po Odessie, delfinarium w Odessie, wycieczka do instytutu Tairowa, wieczorny rej statkiem po Zatoce Odeskiej, spektakl w Operze, katakumby, całodzienny wyjazd na Stepy Akermańskie.

Popołudnia przeznaczone są na korzystanie z kąpieli słonecznych i spacerów. Zejście na plaże jest bardzo trudne około 180 stopni.

Odessa jest jednym z ciekawych miast na Ukrainie. Ma bardzo dużo do zaoferowania. Są tu przepiękne bogato zdobione secesyjne kamienice, nadmorskie bulwary z widokiem na port, zabytkowe budynki, duża ilość muzeów oraz pomników.

Odessa to milionowy kurort nad Morzem Czarnym. Śliczna dzielnica Arkadia pełna bogatych ludzi i drogich samochodów.

sdr

Schody Potiomkinowskie robią wielkie wrażenie patrząc na z góry, a jeszcze lepsze z dołu – 192 stopnie. Najbardziej rozpoznawalnym budynkiem miasta jest’’ Teatr Opery i Baletu”. Na zdobienia zewnątrz i wewnątrz zużyto 14 kg złota. Okazałość wnętrza jest niewyobrażalna.

Czas pobytu kończy się. Z Odessy wyjeżdżamy 13.08.19 r. do Kijowa i dalej do Polski. Przejście graniczne w Dorohusku zapamiętamy na bardzo długo. Słowa podziękowania kierujemy do pani Krysi Żak za wybranie tak urokliwego miejsca na leczenie i wypoczynek.

Autorka tekstu: Anna Sobota – uczestniczka turnusu