Senior w listopadzie

Gdy kończył się październik zakończyłem swój artykuł o seniorze w ciągu miesiąca, gdyż nie spodziewałem się żadnych niespodzianek. Ale niestety, stało się. Przez wiele dni pytano przedstawicieli władz, czy cmentarze zostaną zamknięte w dzień Wszystkich Świętych. Padały odpowiedzi wymijające, aż w piątek 30 tego miesiąca wystąpił Pan Premier i około godziny 16-tej powiadomił o zamknięciu cmentarzy od soboty do poniedziałku. Można sobie wyobrazić, co się działo. Kto mógł wyruszył na cmentarz, jak miał w domu znicze i kwiaty zabierał ,a jak nie to kupował. Ludzie do późnej nocy porządkowali groby przy świetle latarek. Było ogromne oburzenie. Zgodnie z życzeniem Pana Premiera wszyscy, nie tylko seniorzy, rozłożyli przybycie na cmentarz na poszczególne dni, aby nie był to pierwszy listopad. A tu taka niespodzianka. Przy tym okazało się, że nie ma pieniędzy na leczenie, a znalazły się jako odszkodowanie dla producentów kwiatów. Ogólna ocena to stwierdzenie, że we władzach mamy bardzo dużo młodych ludzi, o małym doświadczeniu stąd decyzje przynoszą więcej szkody niż pożytku. Bardzo seniorów zmartwiono. Władze miasta chcąc pomóc producentom i handlarzom kwiatów odkupili chryzantemy i obsadzili rabaty. Podobnie w innych miastach albo wykorzystano na rabaty albo wręczyli mieszkańcom.

Wprowadzono bardzo duże zmiany w codziennej sytuacji. W efekcie członkowie OTG musieli dokonać zmian w terminach i spotkanie z nowym Rocznikiem Genealogicznym zamiast 6 listopada odbędzie się 18 grudnia o godz. 18.00 w Synagodze ale msza w intencji zmarzłych członków i sympatyków odbędzie się jednak 20 listopada o godz. 18,30 w Konkatedrze. Jesteśmy znani z festiwalu muzyki Komedy. Miał być w tym roku wiosną ale przeniesiono na jesień /pandemia/ ale niestety i ten termin został anulowany. I tak z wielu atrakcjami jak otwarcie hali sportowej ale mimo braku uroczystego otwarcia koszykarze mieli trening już dziesiątego. Byli bardzo zadowoleni z warunków na hali sportowej. Jednak potem rozegrany mecz nie zakończył się po myśli naszych zawodników. Już 6 Forum Kobiet odbyło się w gronie uczestniczek panelu a można było oglądać w telewizji. Podobnie 18 turniej Magii Tańca w niedzielę ósmego tylko on line. Ale kobiety stale protestują w mieście w spokojnym trybie.

Zaczynają się pokazywać zastrzyki przeciw grypie i pneumokokom. Nie jest dużo. Trzeba trafić. Fachowcy radzą seniorom korzystanie z obu rodzajów szczepień ale tylko na grypę są dla nich bezpłatne. Jak weźmie się zastrzyk na grypę to przeciw pneumokokom można dopiero po miesiącu a gdy odwrotnie to przerwa tylko tydzień.

Sytuacja w noszeniu maseczek poprawiła się, ale nie ma na ulicach młodzieży a dale spotykamy osoby z maseczkami pod nosem albo w rękach. Jeżeli sądzą, że noszenie „namordnika” /jak nazywają/ jest objawem represji to przez taką egoistyczną postawę wszyscy będziemy mieli „przechlapane”. Przykrym widokiem są rzucone na ulicach maseczki lub rękawice, często blisko koszy do śmieci. Widocznie niektórzy jeszcze nie wiedzą do czego kosze służą. W miastach sa protesty przeciwko maseczkom i czytam, że w Krakowie  dużą grupę stanowiły osoby mające zgodę lekarza na ich nie noszenie. Nie rozumiem tego świata. A fachowcy tłumaczą, aby nie nosić przyłbic a tylko maseczki, bo nie chronią przed zarażaniem. Mam nawet 2 ale przeszedłem na maseczki i proszę o to wszystkich.

Ostatnio emeryci kolejowi zmartwili się albowiem była plotka, że punkt sprzedaży legitymacji do ulg będzie zlikwidowany, Okazało się, że ze względu na pandemię istotnie punkty będą zlikwidowane ale każdy emeryt dostanie do domu ankietę i druk przelewu i po wypełnieniu i przesłaniu do Poznania dostanie legitymację do domu.

Dużo radości seniorom sprawiła informacja o powstaniu kolejnego Domu Dziennego Pobytu w Domu Katolickim kościoła św. Antoniego. Oby przystosowanie pomieszczeń do tego celu nastąpiło jak najszybciej bo są to obiekty bardzo potrzebne.

Cieszyłem się, że w naszym DPS nie ma pandemii. Niestety myliłem się. I tutaj trafił wirus. Może nowy budynek, gdy powstanie, da lepszą osłonę mieszkańcom.

W poprzednim numerze przedstawiłem prośbę seniora o ławeczki. Gdy patrzę na ulice Wiosny Ludów i początek Gimnazjalnej, można podziękować za spełnienie. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

Żeby nie popełnić poprzedniego błędu, pod koniec miesiąca Pan Premier podał program na sto dni budząc zmartwienie wielu osób, głównie ograniczeniem wyjazdów czy zimowisk dla młodzieży. Może jednak nastąpi zmiana na lepsze, bo do stycznia jest jeszcze trochę czasu. I sytuacja ogólnie może się poprawić. Szczególnie, że podany program spowodował duże protesty w społeczeństwie. Obecnie znów sytuacja jest niewesoła.

Autor tekstu: Ryszard Bartoszek