Członkowie Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Drezdzenku w czasie pandemii

Pomimo bardzo wielu obaw związanych z pandemią lokalna społeczność, członkowie i sympatycy Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów zaczęli się spotykać we własnym gronie, aby pomóc sobie wzajemnie przetrwać ciężkie czasy, przestrzegając oczywiście wszystkich norm sanitarnych.

Pierwsze spotkania odbywały się dyskretnie w małych grupach na wolnym powietrzu. Z przyjemnością, członkowie PZERI do wspólnego śpiewu a jeszcze więcej radości dały im próby nowych choreografii tanecznych.

Wspólnie spędzony czas zdecydowanie polepszył ich samopoczucie, pozwalał nieco zapomnieć o formalnym zamknięciu w domu, rzeczywiście mogli pomagać jeden drugiemu.

Związek zorganizował VII Memoriał Nordic Walking im. Pana Bolesława Witkowskiego. Coroczne wiosenne spotkanie jest marszrutą upamiętniającą wieloletniego przewodniczącego drezdeneckiego Koła PZERiI. W tym roku pogoda sprzyjała sportowej imprezie. Spotkali się na placu Wileńskim, dołączyła do nich grupa biegaczy ze stowarzyszenia FSD Run Drezdenko. Na początku została przeprowadzona krótka rozgrzewka z kijkami nordic walking, po której wszyscy uczestnicy sportowego spotkania pomaszerowali z banerami w kierunku lasku miejskiego. Trzy różne grupy ruszyły wytyczonymi wcześniej trasami o zróżnicowanych stopniach trudności w zależności od indywidualnej siły każdego uczestnika memoriału. Po przemarszach i dotarciu wszystkich na plac przy biurze związku, w pięknie świecącym słońcu, rozpoczęła się biesiada połączona z mini-spartakiadą sportową. Pachniała kiełbaska i kaszanka z grilla, kusiły aromatem kromki chleba ze swojskim smalczykiem i ogóreczkiem. Wszystkim smakowały kolorowe sałatki i domowe ciasto.

W sierpniu grupa emerytów wyjechała do Ośrodka Rehabilitacyjnego w Świnoujściu, korzystała z pięknej pogody i długich spacerów brzegiem morza. Spacerom zresztą nie było końca, zauroczyły ich nadmorskie promenady w piękną roślinnością oraz widokowymi ławeczkami na trasach na wydmach. Wielką atrakcją była fontanna, podświetlony zegar z wodną kurtyną dookoła oraz solankowa tężnia, przy której odpoczywając na ławeczkach sprawdzali odczytaną w kropelkach wody godzinę. Zadowoleni i wypoczęci wrócili z postanowieniem przyjazdu do świnoujskiego uzdrowiska w przyszłym roku.

We wrześniu uczestniczyli w Wojewódzkich Rozrywkach Sportowych LZS, których celem jest popularyzacja sportu i rekreacji bez względu na wiek. Gościł ich Ośrodek Sportowy Długie, w którym odbyły się zawody, mimo ograniczeń formalno-sanitarnych duch współzawodnictwa zagrzewał do sportowej walki. Zwycięzcy z dumą pokazywali puchary i nagrody, imprezę zakończyła seniorska wspólna zabawa.

Kilkukrotnie udało im się z grupami artystycznymi działającymi przy PZERiI odwiedzić Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy w Gościmiu. Ich występy bardzo podobały się uczestnikom poszczególnych turnusów, a i nam dały wiele satysfakcji i radości.

Przed nimi kolejne wyzwania czasu pandemii, ale będąc razem emeryci…

Autor tekstu: Krystyna Żak – Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów w Drezdenku