Senior w październiku

Pierwszy dzień miesiąca przyjemny dla seniorów gdyż jest to Międzynarodowy Dzień Osób Starszych i z tego względu Prezes Ostrowskiej Rady Seniorów Józef Kozan oraz chór Lira złożyli seniorom serdeczne życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Ale tez wystąpiła przykra rzecz albowiem od 3 b. m. nasz powiat znów trafił do żółtej strefy. Jest to wynik naszej bezmyślności i lekceważenia sytuacji z pandemią. Dalej brak szczepionek wbrew informacjom naszej władzy. Ale również brak odpowiedzialności. Popatrzmy co się dzieje w autobusach. Dziewczęta często mają maski pod brodą a chłopcy często w ogóle nie  noszą. Szczególnie uczniowie klasy wojskowej jeżdżący w mundurach. Widocznie uważają, że wirus wojska nie atakuje. Podobnie na targowiskach, brak osłon tak u sprzedawców jak i u kupujących. W efekcie trafiliśmy do strefy żółtej i szybko do czerwonej, bowiem nasz powiat był w czołówce województwa. Trochę z maseczkami się poprawiło, chociaż dalej trafiają się „bohaterowie antymaseczkowi”. No cóż, na głupotę nie ma rady. Cytuję tu wypowiedź telewidza w Szkle Kontaktowym: „Polacy nie gęsi i swój rozum mają, więc maseczki zakładają.

Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku wykorzystali czas na rozkręcenie zajęć i wyjazdów i znów będą musieli się ograniczać. Trzeba będzie znów zawiesić nie tylko wyjazdy ale wszelkie zajęcia.

Prezes Ostrowskiej Rady Seniorów Józef Kozan poinformował wszystkich, ze Pani Prezydent ufundowała 900 szczepionek dla seniorów w wieku 60 plus. Warto byłoby na ten cel przeznaczyć osobny telefon gdyż mieliśmy skargi seniorów, że dzwonili cały dzień, stale numer zajęty i trzeba było osobiście udać się do Przychodni. Lista szybko się wyczerpała i duża część znów musi chodzić po aptekach i przychodniach szukać możliwości zakupu tak potrzebnych szczepionek. A w naszym mieście każdego roku była duża ilość chętnych na to szczepienie. A tu słyszymy stale jak dużo już zakupiono szczepionek tylko do nas nie dochodzą.

Z dużymi obawami przybyli mieszkańcy do Domu Katolickiego na promocję albumu „Ostrowskie Misteria Męki Pańskiej” bogato ilustrowane wydanie przedstawiające wszystkie misteria w latach 2014 – 2020 z wspomnieniami uczestników. Data spotkania została ustalona wiele dni wcześniej a wprowadzenie żółtej strefy dało ograniczenie w spotkaniach. Ale wszystko odbyło się wspaniale chociaż nie przyszło zbyt wielu słuchaczy. A album można nabyć w Biurze Parafialnym Konkatedry. Jest to doskonała pamiątka dla wszystkich którzy występowali lub uczestniczyli jako widzowie.

W połowie miesiąca trafiamy do czerwonej strefy. Jesteśmy w czołówce województwa. Starosta, Prezydent Miasta, szkoły szpital i inne osoby są w kwarantannie. Obostrzenia w Urzędzie Gminy i Urzędzie Miasta. Potem zamknięto wszystkie szkoły średnie. Władze co jakiś czas wydają kolejne decyzje, ale nie przemyślane. Wprowadza się czas zakupów dla seniorów w godz. 10 – 12 a seniorzy wolą zakupy rano. Jest większy wybór a potem szykuje się obiad w godzinach południowych. Władze tłumaczą, że nie chcą aby seniorzy jeździli z młodzieżą a zamykają szkoły i uczelnie  i młodzież nie jeździ. Decyzja tak sformułowana, ze niektórzy rozumieją, że dla seniorów są tylko te godziny i jeśli przyjdą w innych to są awantury. Czy nie warto najpierw pomyśleć a potem decydować bo takie decyzje przynoszą więcej szkody niż pożytku i nie tylko seniorzy na tym tracą. Przed podejmowaniem takich decyzji warto porozmawiać z zainteresowanymi a w tym przypadku z seniorami. I miesiąc nie zdążył się zakończyć gdy nastąpiła kolejna zmiana i nowe ograniczenia. Tym razem w przypadku seniorów nie jest zakaz a tylko prośba o pozostanie w domach. I prośba tak od władz jak i Episkopatu o pozostanie w domach w dniu Wszystkich Świętych a odwiedzanie cmentarzy odbyć wcześniej lub później. Zresztą zmarli potrzebują pamięci i naszych modlitw a nie wielu zniczy i kwiatów na pokaz raz kiedyś w roku. Ale już dużo grobów jest upiększonych. A dla bezpieczeństwa wszystkich, nie tylko seniorów, odwołano tradycyjne msze na cmentarzach 1 i 2 listopada, przenosząc je do kościołów.

Radością napawają informacje seniorów, że dostali zastrzyki przeciw grypie. Sam stosuję je od kilku lat i istotnie jest różnica jeśli chodzi o chorowalność. Życzę wszystkim zdobycia takiej odporności na grypę. Ale zwiększają się ograniczenia a z drugiej strony tak jak poprzednio ruszyli na pomoc wolontariusze, harcerze, organizacje społeczne. Każdy chce pomagać potrzebującym. W razie potrzeby trzeba zadzwonić pod numer 62 720 48 26. Korzystajmy z tego.

Końcowe dni miesiąca pełne wrażen. Od kilku dni również w Ostrowie są protesty przeciwko zakazu aborcji, ale odbywają się, jak mówią uczestnicy w miarę spokojnie. Brak jedynie występów naszych przywódców tłumacząc to chorobą. Wielu w to nie wierzy sądząc, że jest to obecnie moda bowiem w innych krajach od USA poczynając, przywódcy chorują a równocześnie to tłumaczy ich brak występowania publicznego o co wielokrotnie są proszeni przez elektorat. Gdzie leży prawda trudno powiedzieć.

Seniorzy pamiętajcie, ze macie tylko jedno zdrowie i trzeba o nie szczególnie dbać.

Autor tekstu: Ryszard Bartoszek