Oferta dla seniorów Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa – partner ogólnopolskiej kampanii społecznej oraz konkursu „Opowiedz Nam Swoją Historię – Śladami Niepodległej” organizowanych przez Stowarzyszenie MANKO – wydawcę ogólnopolskiego magazynu Głos Seniora.

Integracja, wspólnie spędzony czas, przyjazna atmosfera, wysoki poziom merytoryczny wydarzeń, poszerzanie wiedzy o mieście – to właśnie te argumenty znalazły się wśród najczęściej wymienianych powodów, dla których krakowscy seniorzy regularnie korzystają z oferty edukacyjnej Muzeum Krakowa. Na przestrzeni minionych 10 lat udało się stworzyć specjalny program edukacyjny pod nazwą Muzealna Akademia dedykowany tej niezwykle istotnej dla naszej instytucji grupie społecznej. O sile tego programu świadczą właśnie jego odbiorcy – grupa kilkudziesięciu osób, które regularnie uczestniczą w wykładach. Jak sami zainteresowani zauważyli, spotkania w ramach Muzealnej Akademii to nie tylko wiedza i edukacja, ale również możliwość spędzenia czasu w swoim towarzystwie i rozmowy ze znajomymi oraz przyjaciółmi.

Formalnie rzecz biorąc, Muzealna Akademia to cykl wykładów skierowany przede wszystkim do osób starszych, zainteresowanych historią, kulturą i obyczajowością dawnego Krakowa. Spotkania przy kawie i herbacie prowadzą doświadczeni muzealnicy i goście, którzy w przystępnej i atrakcyjnej formie opowiadają o wybranych zagadnieniach. Wykłady najczęściej przybierają postać spójnych tematycznie opowieści, tak aby poszczególne wątki dawały wyczerpujący obraz ilustrowanych wydarzeń. Podczas zajęć, nie brakuje też niespodzianek – tak było np. w przypadku wykładu dotyczącego historii Piwnicy pod Baranami, który poprzedzony został minirecitalem w wykonaniu Anny Szałapak.

Występ Anny Szałapak podczas Muzealnej Akademii 67, fot. A. Janikowski, wł. Muzeum Krakowa

Istotnym elementem programu jest jego formuła odnosząca się do zajęć prowadzonych na Uniwersytetach Trzeciego Wieku − uczestnicy spotkań otrzymują specjalny indeks, w którym potwierdzana jest obecność podczas wykładów. Najaktywniejsi „studenci” mogą liczyć na nagrody książkowe.

Działalność Muzeum Krakowa na rzecz szeroko pojętej społeczności senioralnej to nie tylko forma wykładowa – oprócz niej organizujemy także spacery edukacyjne, zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych, regularnie zapraszając na wernisaże i finisaże wystaw. Staramy się, aby oferta adresowana do seniorów była różnorodna i przede wszystkim atrakcyjna.

Dynamika starzenia się naszego społeczeństwa, rozpatrywana także w kontekście globalnym, jednoznacznie wskazuje na to, że już w 2040 r. ok. 60% Polek i Polaków osiągnie wiek senioralny. Dlatego tak ważnym aspektem pracy instytucji kultury stają się działania skierowane do tej grupy społecznej i na jej potrzebach skoncentrowanych To duże wyzwanie, które winno zostać opracowane w sposób możliwie jak najbardziej systemowy, umożliwiający regularną aktywizację oraz korzystanie przez seniorów z szerokiej oferty edukacyjnej. Pamiętajmy bowiem, że uczymy się przez całe życie; a w pewnym momencie my sami będziemy nie tylko twórcami, ale też odbiorcami tego, co uda nam się obecnie wypracować.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i zapoznania się z ofertą edukacyjną. Do zobaczenia w Muzeum Krakowa!

www.muzeumkrakowa.pl

Autor tekstu: Dominik Oleksy (Muzeum Krakowa)