Kreska, kropka, znak. Polska grafika użytkowa w XX wieku. – spotkanie z cyklu Dojrzali do sztuki on-line

Osiągnięcia polskiego projektowania graficznego przeniknęły nie tylko do rodzimego kanonu sztuki XX wieku, ale zostały też ważnym rozdziałem globalnej historii wzornictwa. Swoistą marką stała się na świecie tzw. polska szkoła plakatu.  Aktywność i zasługi polskich grafików tego okresu obejmują jednak również wiele innych obszarów projektowania graficznego: typografię, znaki graficzne, książki, czasopisma czy reklamę.

Tematem listopadowego wykładu będą biografie oraz dorobek artystyczny wybranych projektantów XX wieku – działających jeszcze w czasach przed II wojną światową oraz tych, którzy zmieniali oblicze grafiki użytkowej w realiach powojennych. Będą wśród nich tacy twórcy, jak Henryk Berlewi, Adam Półtawski, Roman Cieślewicz, Karol Śliwka czy Waldemar Świerzy.

Wykład towarzyszy wystawie Grafika we dwoje. Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba, prezentowanej w Galerii MCK od 13 listopada 2020 r. 

Spotkanie odbędzie się 13 listopada 2020 r. (piątek) o godzinie 11:00. Spotkanie prowadzone będzie on-line za pośrednictwem platformy Zoom. W celu otrzymania wirtualnego zaproszenia prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: warsztaty@mck.krakow.pl.

Odpowiedzi na pytania udziela Angelika Madura, pod nr. telefonu: 12 42 42 860 lub 509 333 360.

Prowadząca: Małgorzata Jędrzejczyk – doktorantka w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz absolwentka interdyscyplinarnych studiów doktoranckich Społeczeństwo – Technologie – Środowisko, Zajmuje się edukacją kulturalną oraz pracuje jako niezależna kuratorka. Prowadzi badania nad koncepcją rzeźby i zagadnieniem otwierania się dzieła sztuki na odbiorcę w twórczości Katarzyny Kobro. Na co dzień pracuje w Oddziale Instytutu Pileckiego w Berlinie.