Iga Światek / fot. CHARLES PLATIAU / Reuters

Takiej zawodniczki światowego formatu Polska dawno nie miała – Iga Świątek i narodziny gwiazdy

Iga Świątek to od kilkunastu dni bezsprzecznie wielka gwiazda polskiego tenisa. Jej spektakularne zwycięstwo nad Amerykanką Sofią Kenin 6-4, 6-1 w finale wielkiego szlema na turnieju French Open rozgrywanego w Paryżu na kortach im. Rolanda Garossa, pilota myśliwskiego z okresu I wojny światowej (zmarł w 1918 r.), sprawiło, że z dnia na dzień stała się rozpoznawalna na całym świecie.

Kim jednak jest prywatnie dziewiętnastolatka? Co o niej wiadomo?

Iga Świątek urodziła się w roku 2001 w Warszawie, mieszka w Raszynie 12 km od stolicy. Z tenisem ziemnym związana jest od piątego roku życia. Wcześniej wygrała turnieje juniorskie Wimbledon 2018, French Open 2018 oraz Australian Open 2017.

Początkowo Iga świątek wraz ze starszą o trzy lata siostrą trenowała pływanie, ale że często zapadała na zapalenie ucha i gardła, za namową rodziców zaprzestała uprawiania tego sportu.

I wtedy właśnie pojawił się tenis. Szybko okazało się, że Iga ma do tego ponadprzeciętną smykałkę, nawet większą niż siostra.

fot. Antonio Borga / Imago Sport

Iga Świątek gra na korcie bardzo ofensywnie i agresywnie, niezwykle mocno rotuje piłkę zarówno z forhendu, jak i bekhendu, nie boi się zagrywać ryzykownie tuż przy linii bocznej lub końcowej. Ponadto z niezwykłą mocą serwuje, a przy drugim podaniu zaskakująco podkręca piłkę, przez co rywalki mają kłopot z returnem (odrywają piłkę na połowę kortu lub na aut).

Fachowcy tenisowi są zgodni co do tego, że Iga Świątek gra po męsku, i wróżą jej wspaniałą karierę.

To bardzo mądra i inteligentna dziewczyna – podkreślają nauczyciele z liceum z Raszyna, gdzie Iga zdała w tym roku maturę (z wysoką średnią). – Stawia sobie śmiałe cele i dąży do tego, by je zrealizować.

Znakomicie układają się relacje Igi z młodym, 28-letnim trenerem Piotrem Sierzputowskim i psychologiem sportowym Darią Abramowicz. Wciąż wielką rolę w jej rozwoju sportowym odgrywa ojciec Tomasz Świątek, były wioślarz.

fot. Rex Features / East News

Iga Świątek wyróżnia się spośród rówieśniczek jeszcze tym, że w wolnych chwilach słucha zarówno muzyki zespołu Pink Floyd i AC/DC, jak i Red Hot Chili Peppers i Pearl Jam. Jak zdradziła, za część zarobionych pieniędzy za zwycięstwo w Roland Garros chciałaby sobie w przyszłym roku kupić jacht, by spędzać na nim wakacje wraz ze swoim teamem.

Prezydent RP Andrzej Duda – za wybitne osiągnięcia sportowe – uhonorował Tomasza Świątka Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, natomiast jego córkę Złotym Krzyżem Zasługi.

Olga Tokarczuk, nasza noblistka przekazała w prezencie Idze Świątek jedną ze swoich książek z dedykacją.

Autor tekstu: Zbigniew Paszek