„Czarownica nad Włodzicą. Baśnie z i legendy z Nowej Rudy i okolic” – premiera cyklu słuchowisk

Bajeczne historie, mroczne krainy, czarownice, magia czająca się w każdym kącie i walka dobra ze złem – to wszystko od wieków fascynuje miłośników literatury: zarówno starszych, jak i młodszych. I to właśnie te motywy stały się inspiracją dla dra Karola Maliszewskiego, który postanowił zebrać legendy i baśnie z własnych okolic, a później stworzyć z nich atrakcyjny projekt.

Cykl „Czarownica nad Włodzicą. Baśnie z i legendy z Nowej Rudy i okolic” został stworzony w ramach programu „Kultura w sieci” (Narodowe Centrum Kultury). W związku z tym przybrał formę atrakcyjnych słuchowisk.

Celem zadania jest nieodpłatne udostępnienie w sieci tekstów kultury, lokalnych legend z Nowej Rudy i okolic zbieranych skrupulatnie przez dra Karola Maliszewskiego – znanego poety, krytyka literackiego – przez lata i doskonale przygotowanych merytorycznie. Jak pisze sam autor: „Od dawna chodziła mi po głowie myśl zebrania i spisania na nowo legend z naszego regionu. O jakim zasięgu terytorialnym myślę, mówiąc /nasz region/? Chodziłoby o krainę rozciągającą się od Gór Sowich po Góry Stołowe. Raz po raz trafiam na ślad przepięknych opowieści z tych właśnie stron. Są to, niestety, strzępy. Odnosi się wrażenie, że kiedyś istniała wielka księga, z której docierają do nas pojedyncze kartki. Płyną sobie Włodzicą. Unoszone wiosennym przyborem, pędzą pod mostami. Istniała wielka kultura, która została zniszczona po kilkuset latach egzystencji, a więc teraz karmimy się jej okruchami. Pisanie tej książki było ich zbieraniem. Zaś w puste miejsca powkładałem już własne wyobrażenia i wymysły. Bez nich żadna opowieść nie ma właściwego smaku. Prócz wyobraźni były jeszcze źródła. Koniecznie muszę o nich wspomnieć. Jedne dostarczyły mi wiedzy, inne zapłodniły imaginację. Czytałem je dawniej albo właśnie teraz, na gorąco, towarzyszyły mi przy pisaniu. Może kogoś natchną do własnych poszukiwań, odkryć i rozwiązań”.

Dzięki wersji elektronicznej, czytanej przez znakomitych aktorów – Alinę Kamińską i Kajetana Wolniewicza – mogą trafić do szerokiego grona odbiorców i być dostępne dla wszystkich już zawsze. To znakomita audycja zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i seniorów. Przez tę publikację autor a także pomysłodawcy inicjatywy – Wydawnictwo Pasaże i agencja HeavenPR, która specjalizuje się w promowaniu kultury – pragną przybliżyć dawne baśnie z Nowej Rudy i okolic i uwrażliwić kolejne pokolenia na piękno historii i tradycji.

Projekt składa się z 28 słuchowisk. Całość dostępna jest już teraz i będzie przez najbliższych 6 miesięcy na specjalnie dedykowanej podstronie Wydawnictwa Pasaże (www.pasaze.com.pl – w zakładce Multimedia-Słuchowiska).