VII Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie – relacja

We wrześniu 2020 r. odbywa się największa Impreza Seniorska w Polsce. Przybyli na nią seniorzy nie tylko z Krakowa i okolic, ale także z całej Polski. W VII Ogólnopolskich Senioraliach w Krakowie weźmie udział niemal 1000 seniorów z różnych zakątków naszego kraju (wydarzenie obejmuje 6 rejsów statkiem, 10 eventów wyjazdowych oraz 7 wykładów online).

Oficjalne otwarcie VII Ogólnopolskich Senioraliów w Krakowie miało miejsce podczas piątkowej konferencji prasowej pt. „AKTYWIZUJMY I EDUKUJMY SENIORÓW (AKTYWNOŚĆ – ODPORNOŚĆ – BEZPIECZEŃSTWO)” w Restauracji Wiślany Ogród & Statek Sobieski na Wiśle. W konferencji prasowej uczestniczyli m.in.: Łukasz Salwarowski – Prezes Stowarzyszenia MANKO i Redaktor Naczelny magazynu Ogólnopolski Głos Seniora, dr Marek Pilch – Ambasador Zdrowego Stylu Życia Głosu Seniora, Hanna Piekarska – Stylowa Seniorka, Wirginia Szmit – DJ Wika, dr n. med. Krzysztof Czarnobilski – geriatra, dyr. Szpitala MSWiA w Krakowie. Głównym celem konferencji było zwrócenie uwagi na ważny problem. Jest nim fakt, że w dobie pandemii koronawirusa większość działań jest przenoszona do Internetu, co wyklucza seniorów z aktywnego życia. Podczas konferencji prasowej zaproszeni goście apelowali do wszelkich organizacji i mediów o aktywizację seniorów i próbę nakłonienia ich do aktywności oraz wychodzenia z domu (z zachowaniem ostrożności i przestrzeganiem obowiązujących zasad epidemicznych). Zwrócili się również bezpośrednio do seniorów, aby zachęcić ich do aktywnego trybu życia mimo aktualnie panującej sytuacji w naszym kraju, ponieważ aktywność jest kluczem do zachowania zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Dla uczestników tegorocznych Senioraliów organizatorzy przygotowali aż 6 rejsów po Wiśle statkiem Sobieski. Podczas każdego z nich, seniorzy mogli wysłuchać wykładów edukacyjnych, wziąć udział w losowaniu nagród oraz potańczyć na Międzypokoleniówce z DJ Wiką. W ramach Senioraliów odbył się również pokaz mody Stylowych Seniorów na barce Restauracja Wiślany Ogród & Statek Sobieski oraz na Bulwarach Wiślanych w Krakowie. Przewodnim celem całego projektu jest aktywizacja seniorów i zachęcenie ich do aktywnego spędzania czasu.

Ze względu na aktualnie panującą sytuację związaną z pandemią koronawirusa, tegoroczna edycja Ogólnopolskich Senioraliów została przeprowadzana w formule hybrydowej. Oprócz wydarzeń stacjonarnych, organizatorzy przygotowali dla seniorów szereg materiałów edukacyjnych w formie internetowej, do których zainteresowani mają dostęp przez cały czas. Gościem pierwszego wideo-wykładu jest dr Krzysztof Czarnobilski – specjalista geriatra, dyrektor ds. lecznictwa Szpitalu MSWiA w Krakowie, który zachęca do aktywności i udziela praktycznych wskazówek dla seniorów w dobie epidemii koronawirusa. W kolejnym Ryszard Teska z Nadwiślańskiej Pasieki w Krakowie opowiada o korzyściach apiterapii, m.in. o tym, dlaczego warto spożywać produkty pszczele i co one zawierają.
W trzecim wykładzie Łukasz Salwarowski – Prezes Stowarzyszenia MANKO i Redaktor Naczelny magazynu Ogólnopolski Głos Seniora przybliża odbiorcom ideę Programu Ogólnopolska Karta Seniora – Gmina Przyjazna Seniorom w kontekście edukacji i aktywizacji osób 60+, a także możliwości współtworzenia magazynu Głos Seniora, m.in. poprzez uczestnictwo w licznych konkursach (np. Senior Działkowiec/Balkonowiec, Stylowi Seniorzy, Zwierzak Lekiem na Samotność, Miłość po 60-stce czy Przekaż nam swój przepis).

Zaproszenie na VII Ogólnopolskie Senioralia – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka

Powitanie Seniorów na VII Ogólnopolskich Senioraliach-Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec

Powitanie Seniorów na VII Ogólnopolskich Senioraliach-Wicemarszałek Woj. Małopolskiego,Łukasz Smółka

Jak żyć w dobie epidemii koronawirusa? Porady dla seniorów – dr Krzysztof Czarnobilski, geriatra

Apiterapia, czym jest i co daje? – Ryszard Teska, Nadwiślańska Pasieka w Krakowie

Aktywizujmy Seniorów! Program Ogólnopolska Karta Seniora – Gmina Przyjazna Seniorom

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Partnerami wydarzenia zostali: Ziaja Polska – Monika Klita Zimoń, Bielenda, Instytut Piękna Bielenda, Anna Kuczak – Makijaż permanentny & Kosmetologia, Silver oficyna wydawnicza, Krakowska Jaskinia Solna Wellness & Spa, Firma Creative, Kino Kijów, Sylveco – naturalne kosmetyki, Salon Stylizacji Fryzjerskiej „Styl M&M” ul. Ariańska 3, Leśne SPA, ThaiBali – Salon Masażu Kraków, Michał Majchrzak.