Projekt „Osiedle Jazdów w senioralnym obiektywie smartfonów”

Serdecznie zapraszamy seniorów ze Śródmieścia i całej Warszawy do udziału w filmowym projekcie „Osiedle Jazdów w senioralnym obiektywie smartfonów” stanowiącym jedną z rezydencji tegorocznej edycji Otwarty Uniwersytet Jazdów. Cykl 31 darmowych zajęć filmowych dla stałej 10-osobowej grupy seniorów odbędzie się w terminie 28.07-27.11.2020. Działanie na pograniczu sztuki filmowej, animacji społecznej i badań ma na celu naukę podstaw sztuki filmowej oraz stworzenie przez grupę seniorów krótkiego filmu na temat Osiedla Jazdów, realizowanego smartfonami. Kolektywna praca w obszarze sztuki partycypacyjnej na przestrzeni 4 miesięcy posłuży spotkaniu ludzi w ramach tymczasowej społeczności oraz stworzy seniorom symboliczną przestrzeń we współczesnej komunikacji audiowizualnej. Projekt ma także zapobiegać wykluczeniu cyfrowemu poprzez danie narzędzi do stworzenia własnego, nietypowego przekazu w języku młodszego pokolenia.

Istotą pracy jest siła grupy, która wspólnie będzie pracować nad pomysłami, kręcić i montować film. Projekt zakłada działanie na 3 etapach: pre-produkcji, produkcji oraz postprodukcji. W 1. etapie będziemy budować tożsamość grupy, poznawać społeczno-przestrzenną specyfikę Osiedla Jazdów, uczyć się podstaw filmowania oraz tworzyć koncepcję filmu. W 2. etapie będziemy realizować zdjęcia na osiedlu Jazdów z mieszkańcami i osobami z organizacji pozarządowych stacjonujących na osiedlu. W 3. etapie będziemy oglądać nakręcone materiały, weryfikować koncepcję, uczyć się montażu filmowego oraz wspólnie montować film o historii osiedla. Powstały film będzie promował Osiedle Jazdów. Realizacja działania, zakończona pokazem filmowym i spotkaniem z widzami, przyczyni się do wzbogacenia lokalnej kultury Osiedla Jazdów, rozszerzenia zakresu prowadzonych działań na osiedlu poza grupę młodych ludzi oraz zmiany stereotypowego obrazu seniorów.

Zajęcia odbywać się będą stacjonarnie na terenie śródmiejskiego Osiedla Jazdów, w domku przy ul. Jazdów 10/5. Prowadzący: Łukasz Kamil Kamiński – reżyser, montażysta, animator. Zapraszamy zainteresowanych seniorów do uczestnictwa w całym cyklu zajęć.

Zapisy do 24.07.2020 pod adresem: lukasz@mowmistudio.com

Projekt współfinansowany jest ze środków Budżetu Obywatelskiego m. st. Warszawy w ramach Otwarty Uniwersytet Jazdów. Współorganizatorami realizacji są: Dom Kultury Śródmieście oraz Osiedle Jazdów. Patronatem medialnym projekt jest Głos Seniora.

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie!