Letnie Warsztaty Edukacyjne 2020 pn. “Bohaterowie Polski Walczącej” i działalność Muzeum AK

Szanowni Państwo!

Przychodzimy do Państwa z ważnym komunikatem. Od 1 czerwca, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” jest ponownie otwarte dla Zwiedzających.

Jednocześnie cieszymy się, mogąc Państwa poinformować o organizowanych przez naszą instytucję Letnich Warsztatach Edukacyjnych 2020 pn. „Bohaterowie Polski Walczącej”.

Poprzez organizację zajęć edukacyjnych, Muzeum AK pragnie dać możliwość aktywnego i wartościowego wypoczynku wakacyjnego dzieciom w wieku 7-13 lat (uczniowie klas I-VI). Z zapewnieniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, uczestnicy będą mogli ponownie wyruszyć na wakacyjny szlAK historyczny!

Letnie Warsztaty Edukacyjne będą odbywać się od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 do 15.30, w ramach 4 turnusów zaplanowanych na:
Turnus I: 6 – 10 lipca 2020 r.
Turnus II: 13 – 17 lipca 2020 r.
Turnus III: 3 – 7 sierpnia 2020 r.
Turnus IV: 10 – 14 sierpnia 2020 r.

Projekt realizowany będzie dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”. Z tego względu, koszt udziału w zajęciach wynosi 2 zł za dzień i odpowiednio 10 zł za cały turnus. Kwota obejmować będzie również posiłek obiadowy oraz koszt dodatkowego ubezpieczenia.

Udział w zajęciach jest ograniczony i decyduje o nim kolejność zgłoszeń – najpierw będą brane pod uwagę zgłoszenia na pełny turnus. Zapisy są możliwe od 1 czerwca br. Na naszej stronie internetowej dostępne są dodatkowe informacje, w tym o wymaganych dokumentach, regulaminie i kosztach.

Ponadto, informujemy o pozostałych formach działalności Muzeum AK, prowadzonej od momentu zamknięcia naszej instytucji, tj. 12 marca br. W czasie tej niemal 3-miesięcznej przerwy nie ustawaliśmy w działaniach, czego efekty możecie Państwo podziwiać na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

Na naszym kanale na Youtube czeka na Państwa kilka propozycji filmowych, realizowanych najpierw w przestrzeni muzealnej, a po całkowitym zamknięciu instytucji, także w warunkach domowych. Nasi pracownicy przygotowali liczne ciekawostki o patronie naszego Muzeum, o warunkach codziennego życia w rzeczywistości okupacyjnej, a także o słynnej akcji odbicia więźniów w Lidzie. Z naszych materiałów filmowych można dowiedzieć się również nieco więcej o postaci Józefa Piłsudskiego czy też o poświęceniu polskich żołnierzy podczas walk o Monte Cassino. Te ostatnie tematy związane były z ważnymi rocznicami, które obchodziliśmy kolejno 12 i 18 maja.

Równolegle do filmów, nagrywaliśmy także podcasty. W tej formie podjęliśmy najpierw tematykę bardziej codzienną. Opowiedzieliśmy o tym, co jedzono podczas okupacji, czego słuchano i co czytano. Przygotowaliśmy również specjalny materiał z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji kwietniowej. Poświęciliśmy również chwilę na przyjrzenie się działalności politycznej gen. Sikorskiego i konsekwencjom, wynikającym z katastrofy gibraltarskiej. Ponadto, ważnym zagadnieniem pozostaje również kwestia udziału kobiet w działaniach niepodległościowych, jak i ich czynny udział w obronie Niepodległej.

W okresie szalejącej epidemii, nasze Muzeum wsparło działania II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie w drukowaniu przyłbic z użyciem drukarek 3d. Zakończyliśmy również prace nad przewodnikiem historyczno-krajobrazowym „Śladami Armii Krajowej w Małopolsce”, dostępnym w sprzedaży wysyłkowej lub od dzisiaj stacjonarnie, w kasie Muzeum AK. Zapewniamy, że to niezastąpiony element wycieczek, który pozwoli Państwu odkryć sekrety Małopolski.

Na sam koniec zachęcamy również do zapoznania się z krótkim materiałem filmowym, podsumowującym naszą aktywność na przestrzeni ubiegłego roku.

Uff, to całkiem pokaźna lista źródeł wiedzy historycznej, z której możecie Państwo korzystać. Będzie nam niezwykle miło, jeśli nasza praca pójdzie dalej i będzie przydatna dla jak największej liczby Odbiorców, dlatego skromnie prosimy o udostępnianie naszych treści. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Muzeum AK – po tak długiej przerwie naprawdę stęskniliśmy się za naszymi Gośćmi i Przyjaciółmi. Nasza działalność w sieci jednak nie ustaje – zachęcamy do dalszego śledzenia naszej strony internetowej oraz kanałów społecznościowych na Facebooku i Instagramie (tam, w relacjach InstaStory publikujemy regularnie quiz historyczny).

#TeamAK: #AKtywniwsieci