Napływają historie w ramach akcji #MojaPamiątka

W jaki sposób tragedię z kopalni Wujek upamiętniła w Tatrach pewna rodzina z Zabrza? Co ukrywała babcia w schowku zrobionym w kawałku drewna na opał? Dlaczego nauka pisania w języku polskim odbywała się węglem na ścianie? Do Muzeum Historii Polski napływają kolejne historie w ramach akcji społecznej #MojaPamiątka pod patronatem medialnym Głosu Seniora.

Otrzymujemy wiele wzruszających historii rodzinnych. Wiele z przesłanych prac to spisane drżącą ręką wspomnienia o rodzicach, dziadkach, czasem zapisane piórem w zeszycie, czasem napisane na maszynie albo złożone komputerowo. Bez względu na formę wszystkie są ilustrowane zdjęciami, listami, dokumentami – mówi Gabriela Sierocińska-Dec, koordynatorka akcji społecznej #MojaPamiątka. Te opowieści to żywa historia Polski zawarta w losach wielu polskich rodzin.

Jedna z prac zawiera wielopokoleniową opowieść o rodzinie i jej patriotycznej działalności, począwszy od pra-pra-pradziadka walczącego u boku Napoleona, poprzez pradziadków walczących w Powstaniu Styczniowym, dziadków broniących polskiej mowy w zaborze rosyjskim, aż po ojca – żołnierza obu wojen światowych. Kolejne wspomnienia snuje syn, który z dumą opowiada o brawurowej ucieczce ojca z Niemiec – z ciężkich robót – ukradzioną łodzią przez Jezioro Bodeńskie do Szwajcarii. Inną historię mają do opowiedzenia odnalezione po wielu latach na strychu pamiętniki i listy dziadka Klemensa biorącego udział w walkach 1920 roku.

Organizatorzy akcji #MojaPamiątka zachęcają osoby po 60. roku życia do podzielenia się swoim wspomnieniem. Punktem wyjścia do opowieści jest jedna fotografia, dokument lub film wideo z domowego archiwum. Historie można przesyłać do końca czerwca 2020 r.

Praca może być przygotowana w formie pamiętnika, rejestracji wideo, wpisu blogu lub kanale w mediach społecznościowych. Szczegóły na stronie projektu: mojapamiatka.muzhp.pl

Prace mogą poruszać dowolną tematykę, np. historie rodzinne związane z II wojną światową, trudnościami życia codziennego w PRL, zwłaszcza w czasach kryzysu, spotkaniami z Janem Pawłem II, okresem „Solidarności”, działalnością w opozycji antykomunistycznej.

Prace należy wysyłać do 30 czerwca 2020 r. na adres: mojapamiatka@muzhp.pl lub na adres: Muzeum Historii Polski, ul. Mokotowska 33/35, 00-560 Warszawa

Kontakt z koordynatorami projektu pod adresem mojapamiatka@muzhp.pl oraz pod numerem telefonu 693 606 368.

Projekt został objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Organizatorzy: Muzeum Historii Polski we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni: Głos Seniora, Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A., Rzeczpospolita, Polska Press Grupa, Super Express, Gość Niedzielny oraz portal dzieje.pl.

Zachęcamy do obejrzenia spotu filmowego: https://www.youtube.com/watch?v=kUn4PYyyyIc

Zdjęcia, udostępnione przez Muzeum Historii Polski, pochodzą ze zbiorów prywatnych Andrzeja Czerwika oraz Anieli Szczygielskiej.