• 27 września 2023 11:22

Głos Seniora

Redakcja Głos Seniora - Stowarzyszenie Manko - Ogólnopolska Karta Seniora

MIASTO I GMINA KÓRNIK PRZYJAZNE SENIOROM

maj 15, 2020

Od kilku lat w Kórniku trwają działania w celu wybudowania domu integracji międzypokoleniowej. Już niedługo powołana zostanie rada senioralna. Na terenie gminy prężnie działają organizacje, skupiające seniorów, ale także wspomagające ich. W ostatnim czasie burmistrz Przemysław Pacholski zadecydował o podjęciu współpracy z Głosem Seniora i zaangażowaniu w program Ogólnopolska Karta Seniora. Te wszystkie działania mają na celu stworzenie seniorom możliwości realizacji ich pasji i zainteresowań oraz mobilizowanie ich do aktywności. Pozwalają także wykorzystywać zasoby doświadczenia, którego osoby starsze są wielką skarbnicą.

Na terenie Miasta i Gminy Kórnik zameldowanych jest około 3,5 tys. osób w wieku 65+. Są to w dużej mierze ludzie aktywni, często jeszcze zawodowo, ale i społecznie. Od lat funkcjonują w naszej okolicy organizacje, działające na rzecz seniorów i skupiające ich. Można tu wymienić miedzy innymi: koło seniorów przy kórnickiej komórce PKPS, stowarzyszenie „Senior” w Borówcu, Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Oświaty Kórnickiej, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Kórnickie Stowarzyszenie „Ogończyk”, ROGĄDA, koła gospodyń w kilku miejscowościach, a od ponad 3 lat „Wspaniała Siódemka”. Ta ostatnia organizacja przygotowuje cykliczne spotkania w ramach Akademii Seniora oraz wykłady Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Niektóre sołectwa dofinansowują ze swoich funduszy zajęcia dedykowane starszym mieszkańcom. Dom integracji międzypokoleniowej powstaje na Placu Powstańców Wielkopolskich w Kórniku. Właśnie ogłaszany jest przetarg na jego budowę.

Budynek będzie miał około 400 m² i zaprojektowano w nim między innymi trzy sale zajęciowe z zapleczem. Od jesieni 2021 roku skupiać się tu będzie wiele inicjatyw. Dom ma stać się przystanią dla aktywnych seniorów i ich sprzymierzeńców. Grupa robocza powołana przez Burmistrza Miasta i Gminy Kórnik pracuje nad przygotowaniem statutu Rady Senioralnej w Kórniku. Ma to być demokratyczne gremium doradcze, które będzie opiniowało działania związane z polityką senioralną na terenie naszej gminy, ale również ma wychodzić z ważnymi dla swojego środowiska inicjatywami. Działania związane z przystąpieniem do programu
Ogólnopolskiej Karty Seniora w Kórniku zamroziła chwilowo pandemia koronawirusa. Na łamach lokalnego pisma „Kórniczanin” ukazały się już zaproszenia dla lokalnych firm i przedsiębiorców, którzy chcieliby zostać partnerami akcji. Do współpracy zaproszono także restauracje, kawiarnie i bary. Jak tylko sytuacja epidemiologiczna pozwoli, rozpocznie
się wydawanie kart. Kórniccy seniorzy mogą więc liczyć na wiele przeprowadzanych z myślą o nich działań. Seniorów z całej Polski zapraszamy natomiast do odwiedzenia Kórnika. Oprócz cennego, zamkowego muzeum i biblioteki, poza sławnym arboretum, mamy też malowniczą promenadę i coraz więcej atrakcji dla was.
65

Skip to content