Jak zmienić numer konta bankowego w ZUS bez wychodzenia z domu?

Szczególnej ochronie musi zostać poddany numer konta bankowego, na który Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelewa seniorowi środki finansowe z tytułu emerytury. Stąd też w sytuacji, kiedy dana osoba chce zmienić rachunek bankowy powinna to zrobić w jak najbardziej bezpieczny sposób. Dzięki pośrednictwu Platformy Usług Elektronicznych ta operacja jest możliwa do wykonania przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu. W artykule poniżej prezentujemy kilka porad, jak można szybko i z zachowaniem wszystkich środków ostrożności zmienić rachunek bankowy.

Jeśli dana osoba nie ma jeszcze swojego profilu Platformie Usług Elektronicznych (PUE), może to łatwo w każdym momencie zrobić. Ułatwieniem w tej kwestii może być również posiadanie przez seniora bankowości internetowej, gdyż kilka banków oferuje możliwość założenia
i logowania do PUE z poziomu strony lub aplikacji banku.

Alternatywnym rozwiązaniem jest założenie profilu na stronie internetowej PUE ZUS (https://www.zus.pl/pue/rejestracja). Aktywację takiego profilu trzeba potwierdzić. Istnieje kilka metod, a jedną z nich jest użycie profilu zaufanego (ePUAP). Jak wyjaśnia Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim, uwierzytelnienie naszej tożsamości jest kluczowe, ponieważ po aktywacji profilu PUE ZUS uzyskujemy dostęp do szeregu swoich danych dotyczących ubezpieczenia społecznego. Ponadto, profil PUE daje nam również możliwość dokonywania innych operacji w naszym imieniu m.in. zmianę numeru rachunku bankowego, na które wypłacane jest świadczenie z ZUS. Osoba może też ze swojego konta na PUE pobrać swój PIT 11A lub PIT 40A.

W jaki sposób zmienić na PUE ZUS numer konta bankowego?

Po założeniu konta na PUE ZUS należy się na nie zalogować i wybrać (lewy dolny róg po rozwinięciu strzałki) katalog usług elektronicznych,
a następnie w wyszukiwarkę wpisać ER-WZD. W tej chwili wyświetli się dokument pt. „Złożenie dokumentu ZUS-ER-WZD-01„. Wniosek osoby zamieszkałej w Polsce o zmianę danych adresowych / nazwiska / imienia / wypłatę świadczenia na rachunek bankowy / zmianę rachunku bankowego.

Wniosek po wypełnieniu (zgodnie z kolejnymi krokami i dołączonych do nich precyzyjnymi instrukcjami) trzeba podpisać np. profilem zaufanym
(z tego powodu należy także założyć profil zaufany, a potem konto na PUE).
W ten sposób senior może być pewien, że jego środki finansowe są bezpiecznie i żadna nieupoważniona osoba nie będzie miała do nich dostępu.

Jak założyć profil zaufany (ePUAP)?

Profil zaufany (ePUAP) można założyć również bez wychodzenia z domu, poprzez swoje konto bankowe. Wiele banków jest upoważnionych do potwierdzania profilu zaufanego – ich lista znajduje się na stronie profilu zaufanego https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp.

W jaki sposób założyć profil zaufany przez Internet?

Jeśli senior nie posiada profilu zaufanego (ePUAP), wystarczy zalogować się na konto bankowe w Internecie, a następnie w usługach lub ofercie banku wybrać zakładkę „profil zaufany”. Jak informuje rzeczniczka,
w kolejnych krokach system rejestracji „poprowadzi nas za rękę”. Profil zaufany ułatwia załatwienie wielu spraw urzędowych, a także daje możliwość podpisania pisma czy wniosku do ZUS. Polecamy naszą ulubioną pięć najlepszych tabletów dla seniorów , które możesz dziś kupić.

Jak założyć konto na PUE ZUS bez wychodzenia z domu?

Wystarczy na stronie głównej www.zus.pl kliknąć „zarejestruj się” (niebieskie tło), wybrać zakładkę „dla Ciebie”, a przez kolejne kroki system sam nas przeprowadzi. Dalej wybieramy pierwszy przycisk „profil zaufany” i platforma podpowie nam w prosty sposób, jak założyć konto.

Jak podpisywać pisma, wykorzystując profil zaufany ePUAP?

Po założeniu konta na PUE ZUS należy zalogować się i przypisać konto na Platformie Usług Elektronicznych z kontem ePUAP. Ta opcja jest dostępna w zakładce konfiguracja profilu/dane płatnika.

Źródło: https://www.naszraciborz.pl/site/art/1/0/80610.html