SPÓJRZMY Z OPTYMIZMEM W PRZYSZŁOŚĆ

Przerwanie naszej codziennej aktywności na skutek pandemii koronawirusa pokazało, jak dla wielu seniorów ważną rolę spełnia Ostrowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, jako twórczy sposób na ich aktywne życie. Epidemia zmieniła naszą codzienność, zablokowała nam dostęp do różnych form działalności: edukacyjnej, kulturalnej, zdrowotnej, turystycznej  i sportowej, jak również do działań na rzecz aktywizacji i poprawy jakości życia najstarszych mieszkańców. Pozbawiła nas wielu pozytywnych przeżyć i emocji. Wprowadziła w naszych szeregach rozgoryczenie i niepokój. Ponieważ jednak ostrowscy seniorzy należą do ludzi odważnych i odpornych na przeciwności losu, nigdy nie załamują rąk, to towarzyszy im świadomość, że epidemia to nie katastrofa, to życie, nad którym można spokojnie zapanować.

Takich chwil się nie zapomina

            Przestrzegając ustalonych procedur seniorzy utrzymują między sobą codzienne kontakty za pośrednictwem strony internetowej uniwersytetu, Internetu i telefonu. Skupiając się na pozytywnym myśleniu, wspierają się nawzajem, motywują, służą sobie radą i pomocą. Choć sytuacja jest przytłaczająca, nie poddają się.  Jeden drugiego zachęca do śledzenia portali internetowych o zasięgu ogólnopolskim, zwłaszcza najbardziej popularnych, takich jak: www.glosseniora.pl i www.gazetasenior.pl, gdzie ukazuje się wiele ciekawych artykułów poświęconych zdrowiu najstarszych Polaków, z uwzględnieniem ich życiowej sytuacji związanej z walką z koronawirusem.

Tańczące Seniorki dają dobry przykład

            Seniorzy skupieni w ostrowskim uniwersytecie z sentymentem sięgają pamięcią wstecz do wykładów audytoryjnych, do spotkań z podróżnikami, do nauki języków obcych, do realizacji programów zadań publicznych związanych z bezpieczeństwem starszych oraz jakością ich życia oraz do programów prozdrowotnych jako formy poprawy samopoczucia, koordynacji oraz kontroli ruchów. Wreszcie do terapii tańcem, do zajęć w sekcjach i kołach zainteresowań, jak też do udziału  w licznych imprezach kulturalnych, gdzie radość i uśmiech były niejeden raz ich udziałem. Z perspektywy czasu doceniają każdą wspólnie spędzoną chwilę podczas wycieczek, pikników, zajęć gimnastyczno-rehabilitacyjnych, na szlakach turystycznych, jak również w trakcie występów chóru Ostrowianki, zespołu Tańczące Seniorki czy Teatrzyku Piosenki Sympatycznej. Te wspomnienia integrujące ludzi  utwierdzają ich w przekonaniu, że to co robili miało sens, wpływało na barwniejsze życie i na lepsze samopoczucie. Są więc zdeterminowani do tego, aby po ustaniu epidemii włączyć się w nurt aktywnego życia w uniwersyteckiej rodzinie.

Członkowie Klubu Podróżnika w Chorwacji
Turystocykliści na trasie

            Wyciągnijmy z tego wnioski.  

            Nie zniechęcajmy się, nie popadajmy w nastrój przygnębienia, spójrzmy w przyszłość z optymizmem. Niech drzemie w nas nadzieja. Uporamy się z trudnościami i uciążliwościami codziennego życia, jakich doświadczamy w tym niebezpiecznym dla zdrowia i życia czasie.

            Na dzisiaj unikajmy destrukcyjnych myśli. Przejmijmy kontrolę nad interpretacją wydarzeń i nadania im pozytywnego wymiaru. Pozwólmy swoim myślom oderwać się od swoich zmartwień. „Wyrzućmy” z siebie wszystkie negatywne emocje. Zajmujmy się czymkolwiek, co odwraca uwagę od trudnej sytuacji i sprawi choć odrobinę przyjemności. Uwierzmy, że w niedługim czasie wrócimy do aktywnego życia, spotkamy się, aby wspólnie realizować swoje pasje i zainteresowania.

Chór Ostrowiański
Radość ze wspólnie spędzanego czasu

            Okres Świąt Wielkiej Nocy to czas refleksji i przemyśleń.      

            W tym podniosłym nastroju życzmy sobie zdrowia, spokoju, pogody ducha i otoczenia się ludźmi potrafiącymi wysłuchać, doradzić i wesprzeć w tych smutnych chwilach.

            Niech te święta będą czasem spełnionych oczekiwań i nadziei, przepełnionym ciepłem, przyjaźnią i miłością, szansą na wyzwolenie pozytywnej energii i znalezienie nowych impulsów do działania.

Autor tekstu i zdjęć: Kazimierz Nawrocki

Inauguracja roku akademickiego
Potrafią się bawić
Teatrzyk Piosenki Sympatycznej
Widać ich wszędzie
Wśród seniorów moc i energia