Specjaliści z Chin rozpoczęli próby kliniczne szczepionki na koronawirusa

Jedna z chińskich gazet poinformowała niedawno, że ruszyły pierwsze próby kliniczne szczepionki na koronawirusa. Ochotnicy biorący w nich udział publikują liczne wpisy o swoich doświadczeniach w chińskich mediach społeczniościowych.

Według chińskiego magazynu Science and Technology Daily, kilka dni temu jedna z ochotniczek opublikowała dwa zdjęcia z chwili podawania jej zastrzyku – pierwszej fazy prób klinicznych rekombinowanej szczepionki na nowego koronawirusa (COVID-19). Post ukazał się na chińskiej platformie przypominającej Twittera – Sina Weibo.

Szczepionka przeciw nowemu koronawirusowi najprawdopodobniej dopiero za rok - ujawnia szef rządowej grupy badawczej

Próby kliniczne zostały zarejestrowane 17 marca w Chińskim Rejestrze Prób Klinicznych (Chinese Clinical Trial Registry). Próba jest sponsorowana przez cztery podmioty: Institute of Biotechnology, Academy of Military Medical Sciences, People’s Liberation Army oraz CanSino Biologics Inc z siedzibą w Tianjin.

Próba kliniczna w pierwszej fazie jest przeprowadzana na całkowicie zdrowych osobach dorosłych w wieku 18-60 lat, w dwóch placówkach medycznych w Wuhan, w prowincji Hubei. Zgodnie z przekazanymi informacjami, badanie ma się zakończyć 31 grudnia.

Wszyscy ochotnicy (w sumie 108 osób) pochodzą z Wuhan, czyli źródła rozprzestrzeniającej się epidemii. Po pół roku od zaaplikowania szczepionki, pacjenci zostaną poddani serii badań, aby stwierdzić, czy ich organizmy wytworzyły tarczę antywirusową – antyciała.

Wang Junzhi, ekspert wyższego stopnia w dziedzinie rozwoju leków i szczepionek, przekazał na początku stycznia do informacji publicznej, że Chiny przeprowadzają jednocześnie aż dziewięć projektów w poszukiwaniu skutnecznej szczepionki przeciw wirusowi. Według obecnych prognoz, testy przedkliniczne dla większości z badań mają zakończyć się już w kwietniu. Następnym krokiem będą bezpośrednie testy na ludziach. Na ten moment, Chiny są państwem prowadzącym najwięcej badań nad szczepionką przeciwko COVID-19.

Źródło: https://dobrewiadomosci.net.pl/39768-chiny-rozpoczynaja-pierwsze-proby-kliniczne-szczepionki-na-koronawirusa/