speed-ball_sportownia_drzewica-30

Sport dla Seniora – zawody speed-ball

Są aktywni, ambitni i spragnieni innowacji. Swoją postawą mogą zawstydzić niejednego młodego człowieka. Początkiem lutego do Drzewicy w województwie łódzkim zjechali seniorzy, aby doskonalić warsztat w nowej dyscyplinie, którą jest speed-ball.

Grę możemy nazwać egzotyczną, ponieważ pochodzi z Egiptu. Dyscyplina przywędrowała do Polski sześć lat temu i zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Aby grać w speed-ball potrzebne są rakiety oraz piłka przymocowana do pionowego masztu. Możemy rywalizować w czterech konkurencjach: grze singlowej i deblowej, super solo – czyli grze na czas, oraz w solo relay – czyli sztafetowej odmianie speed-ballu. Speed-ball początkowo był domeną młodych zawodników.

Jednak ze względu na prostotę  i niską kontuzyjność po ten sport coraz częściej sięgają seniorzy. Tym razem miejscem spotkania seniorów, którzy pokochali speed-ball stała się Drzewica w województwie łódzkim. Reprezentanci Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz Rad Seniorów przez trzy dni uczestniczyli w intensywnych treningach, dzieli się inspiracjami, oraz rywalizowali w zawodach. Głównym punktem programu było jednak doskonalenie umiejętności w speed-ballu. Seniorów trenował Zbigniew Bizoń – członek kadry polskiej i utytułowany zawodnik. Zwieńczeniem wyjazdu były zawody, w czasie których seniorzy rywalizowali o trofea w indywidualnej grze na czas – super solo. Nagrody i dyplomy wręczył Burmistrz Miasta Drzewica – Janusz Bernard Reszelewski, dziękując za zaangażowanie i chęć popularyzowania nowego sportu. W czasie wizyty seniorzy mieli możliwość, aby podzielić się dobrymi praktykami ze swoich organizacji. Nie zabrakło miejsca na integrację podczas wieczornych uroczystych kolacji.

„Bardzo cieszymy się kiedy widzimy jak rośnie społeczność seniorów którzy trenują speed-ball. Każdy wyjazd scala tę społeczność. Co więcej z każdym spotkaniem obserwujemy rosnący poziom gry. I to jest wspaniałe, bo widzimy, że seniorzy poważnie traktują tę przygodę, którą rozpoczęliśmy wspólnie kilka lat temu.” – relacjonuje Izabela Janczak-Bizoń ze Stowarzyszenia Sportownia.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Sportownia, które promuje nowy sport w środowisku senioralnym i sieciuje środowiska związane ze speed-ballem.

Tekst oraz zdjęcia: Izabela Janczak-Bizoń