Dziesiąty Tauron Festiwal Biegowy

10. TAURON Festiwal Biegowy – jubileuszowy, rekordowy!

Dziesiąta edycja TAURON Festiwalu Biegowego przechodzi do historii jako ta rekordowa. Przez trzy dni w Krynicy-Zdroju biegało i maszerowało 8 705 osób, które wystartowały aż 12 348 razy (tzw. osobostarty)! Przez strefy aktywności, koncerty czy biegowe EXPO przewinęło się ok. 15 000 osób. – Jestem zauroczona atmosferą Festiwalu. Wracam za rok! – zapowiedziała Wanda Panfil, mistrzyni świata w maratonie, która była jednym z gości honorowych krynickiego święta sportu.

Na ulicy i w górach. Świetni Polacy!

W programie tegorocznej edycji krynickiego Festiwalu znalazło się blisko 30 konkurencji biegowych i marszów nordic walking, w tym nowości – Bieg 7 Dolin 117 i 80 km w ramach Ultramaratonu Wyszehradzkiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uczestnicy mogli wybierać spośród biegów deptaka krynickiego, przez biegi uliczne po wymagające, ale przepiękne widokowo biegi górskie, z trasami wyznaczonymi w Beskidzie Sądeckim.

Doskonale na festiwalowych trasach radzili sobie Polacy! Paulina Tracz i Bartosz Gorczyca wygrali kultowy Lotto Bieg 7 Dolin 100 km. Tytuł Mistrzyni Koral Maratonu obroniła Lidia Czarnecka. Polski rekord trasy w Życiowej Dziesiątce im. Premiera Tadeusza Mazowieckiego poprawiła Katarzyna Jankowska – 32 minuty i 44 sekundy. O rekord otarł się Henryk Szost. Wynikiem 28:55 rekordzista Polski w maratonie zamknął klamrą swoje występy w Krynicy (podczas premierowej edycji Festiwalu w 2010 r. także był drugi). 

Najtrudniejszą konkurencją 10. TAURON Festiwalu Biegowego był Brubeck Iron Run. Przez trzy dni blisko stu zawodników pokonało aż 100 mil (160 km), rozłożonych na 9 konkurencji. Wygrywali Artur Jendrych (kategoria 18-39 lat), Radosław Ślaski (40+ lat) oraz Krystyna Macioszek (klasyfikacja generalna kobiet).

Bohaterami imprezy zostali też Mariola Stasiewicz (wygrane w Krynickiej Mili oraz Krynickiej Pętli 15 km im. Premiera Józefa Oleksego), Patryk Marmon (czwarty triumf w Krynickiej Mili) czy Kenijczycy Evans Kipngetich Tanui (wygrane w Koral Maratonie i Krynickiej Pętli 15 km) i Jayline Chemutai i Mathew Kosgei (oboje wygrywali Życiową Dziesiątkę i półmaraton).

Najmłodsi uczestnicy imprezy biegali na 300 i 600 metrów. Jak zawsze, dzieciom towarzyszyły największe emocje, chociaż przeżywali je głównie rodzice. W Biegu Małopolski, dedykowanych uczniom szkół z regionu, wystartowało ponad tysiąc małych sportowców. Hattricka w Nocnym Biegu Rodzinnym ustrzeliła rodzina Połeć z Rudy Śląskiej (wygrywali także w latach 2017-18), a sztafetę maratońską rozstrzygnęła na swoją korzyść rodzina Lizaków, która od czterech lat w 14-osobowym składzie (!)  przyjeżdża do Krynicy na wspólny weekend relaksu i aktywnego trybu życia.

Dla zabawy i zdrowia

TAURON Festiwal Biegowy to także – a może przede wszystkim – rekreacja i zabawa. Rekordową frekwencję miał Bieg Przebierańców. Uczestnicy imponowali kreatywnością, wcielając się na te kilkadziesiąt minut w komiksowych superbohaterów, piratów, wszelkiej maści zwięrzęta, clowna, wróżki, czarownice, rycerzy… jeden z uczestników udowodnił, że po krynickich Bulwarach Dietla, na finał lata, można także… szusować na nartach!

Gwiazdy z festiwalowiczami

10. TAURON Festiwal Biegowy odwiedzili w tym roku m.in. brązowa medalistka mistrzostw Europy w biegu na 800m Joanna Jóźwik czy legenda polskiego maratonu, mistrzyni świata z 1991 r. Wanda Panfil. – Jestem zauroczona atmosferą Festiwalu. Słyszałam wiele o tej imprezie od uczestników, ale to co zobaczyłam na miejscu absolutnie przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Wracam za rok! – mówiła nasza znakomita maratonka, która na Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze – towarzyszącym biegowym zmaganiom w Krynicy wspominała swoją piękną karierę, a na mecie Życiowej Dziesiątki wręczała biegaczom pamiątkowe medale jubileuszowej edycji Festiwalu.

Wyjątkowe nagrody i łzy szczęścia

Mnogość konkurencji, strefy aktywności dla dzieci i dorosłych, strefa EXPO ze 150 wystawcami, ale też wysokie nagrody – to wyróżniki TAURON Festiwalu Biegowego. Dla najlepszych uczestników tegorocznej edycji organizatorzy przygotowali rekordowa pulę nagród – 650 tys. zł oraz samochód osobowy. Auto wygrała Urszula Gutowska z Kłobucka.

Urodzinowo, wspomnieniowo

To już dziesięć lat biegów w Krynicy. Na krynickim deptaku nie mogło więc zabraknąć urodzinowego tortu. Zanim jednak można było spałaszować pyszności, Zarząd Fundacji „Festiwal Biegów” – gospodarza imprezy w uzdrowisku, wyróżnił tych uczestników krynickich biegów, którzy są z imprezą od samego początku. Ponad 30 biegaczy z całej Polski a także przedstawiciele partnerów i sponsorów od dekady zaangażowanych w imprezę otrzymało wyjątkowy, jubileuszowy medal. – Największą wartością tego wydarzenia są jego uczestnicy – podkreślił Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego i pomysłodawca Festiwalu Biegowego w Krynicy.

Za nami absolutnie fantastyczne 10 lat. Te tłumy na deptaku i w całej Krynicy, ta radość emanująca z twarzy biegaczy, medale i koszulki finiszera, które z dumą noszą, są dowodem na wyjątkowy status Festiwalu Biegowego wśród polskich biegaczy. Przed nami kolejne, niepowtarzalne edycje, które już dziś obiecuję. Do zobaczenia we wrześniu 2020 r.! – zapowiedziała Anna Czerwińska, Prezes Zarządu Fundacji „Festiwal Biegów”.

Zapisy do 11. TAURON Festiwalu Biegowego (11-13.09.2020 r.) przyjmowane są na stronie www.festiwalbiegowy.pl

Fundacja „Festiwal Biegów”