• 18 lipca 2024 23:13

Grupa 38 seniorów z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy wypoczywała w mieście Hel. W czasie pobytu wypoczywali i zdobywali wiedzę.

paź 4, 2019

Grupa 38 seniorów z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy wypoczywała w mieście Hel. W okresie od 8 do 15 września był czas na relaks, aktywny wypoczynek i co dziwne w okresie wakacji… na zdobywanie nowej wiedzy.

W czasie jazdy z Bydgoszczy na półwysep Hel zrobiliśmy sobie kilkugodzinną przerwą w Gdańsku. W bieżącym roku obchodzimy  80-tą rocznicę wybuchu II WŚ. Przerwę w podróży poświęciliśmy na zwiedzanie muzeum II Wojny Światowej. To trzeba koniecznie samemu zobaczyć. Ekspozycja zrobiła na nas ogromne wrażenie.

Po przyjeździe na koniec cypla Hel słuchacze KUTW zakwaterowani zostali w uroczym pensjonacie “Helios”. Od brzegu Zatoki Puckiej dzieliło nas zaledwie ok. 100 m. Seniorzy od świtu do nocy nie mieli ani chwili wolnego czasu. Zadbała o to przewodnicząca Rady Słuchaczy i zrazem organizatorka wyjazdu, Bożena Sałacińska.  Zaraz pierwszego dnia odbyliśmy  wycieczkę z audio przewodnikiem. Dwa duże, 16 –to osobowe melexy, obwiozły po całym Helu i okolicach. W kolejne dni seniorzy „łapali kondycję” czasie długich pieszych spacerów  z kijkami i bez. Na „początku Polski” zwiedzaliśmy liczne fortyfikacji obronne z okresu II WŚ oraz tzw. „Zimnej Wojny”. Do tej pory nie wiedzieliśmy, że Hel znalazł się księdze Rekordów Guinnessa. Tytuł ten  miasto zdobyło dzięki rzeźbie ”Rzepka” do ilustracji wiersza Juliana Tuwima.  Rzeźba wykonana z jednego litego kawałka drewna ma długości aż 15,2 metra. 

budynek hotelu Helios. na tarasie stoją seniorzy KUTW
seniorzy spacerują po plaży

Słuchacze KUTW odwiedzili pociągiem pobliski Puck.  Z kolei do Jastarni i Juraty na wycieczki jeździła grupa zapalonych rowerzystów.  Na długo pozostanie nam też w pamięci rejs po Zatoce Puckiej i Bałtyku kutrem „Helios”. Pogoda  tego dnia była cudowna. Niebo bezchmurne i do tego lekka fala! Korzystając z prawdziwie letniej pogody seniorzy zażywali  tego dnia również kąpieli słonecznych i morskich. Woda w Zatoce była cieplejsza niż temperatura powietrza!

seniorka próbuje pływać w morzu

Wieczorami słuchacze KUTW również nie mieli wolnego czasu. Jedna z naszych koleżanek miała akurat urodziny. Cała grupa  wspólnym wysiłkiem urządziła jubilatce wspaniały bankiet. Były więc  serdeczne życzenia, upominki i prezenty oraz duży tort. Nie zabrakło również toastów i strzelających korków od szampana.

W kolejne wieczory odbyły się dwa koncerty.  Pierwszy karaoke, odbył się na tarasie naszego pensjonatu “Helios”. Dla odmiany wieczór szant marynarskich przygotowała pobliska restauracja. Na wspólny wyjazd do Helu zaprosiliśmy zaprzyjaźnionych z nami profesorowie bydgoskich wyższych uczelni. I tak profesor Jerzy Nowachowicz z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego wygłosił wykład  na temat „Właściwości złota”.

Z bydgoskimi Seniorami nie zabrakło również Głosu Seniora 🙂

Z kolei prof. Adam Sudoł  z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wygłosił dwa pasjonujące wykłady. Pierwszy był na temat “”Savoir Vivre i umiejętności zachowania się w różnych nietypowych sytuacjach. Drugi, nie mniej ciekawy dotyczył „Zarządzania konfliktami”.