• 14 lipca 2024 07:32

Tegoroczne Prudnickie Senioralia

lip 18, 2019
Relacja z Trzecich Prudnickich Senioraliów

Senioralia to cykliczna impreza edukacyjno – integracyjna, która pokazuje aktywność starszych mieszkańców miasta. Ruch, wiedza, rozrywka, ludzi po 60–tym roku życia, to wielkie wyzwanie dla władz miasta i organizacji pozarządowych. Zdrowe starzenie się i integracja międzypokoleniowa prowadzą do aktywnego stylu życia, poszerzania wiedzy i rozwijania pasji. Prudniccy seniorzy doskonale to rozumieją i 28.06.2019 roku już po raz trzeci przejęli na trzy dni klucz do miasta, tym razem od wiceburmistrza Jarosława Szóstki.

Ceremonia otwarcia III Prudnickich Senioraliów, odbyła się pod prudnickim ratuszem, gdzie po przemówieniach odtańczono „Poloneza”. Ciekawostką tego roku był fakt, że taniec wykonany był przez przedszkolaków i seniorów. Takie spotkanie pozostaje długo w pamięci, pokazuje życie seniorów, ich odczucia i marzenia. Oni nie chcą wiele, pragną być zauważeni, mieć kawałek własnego miejsca. Dlaczego mieliby siedzieć tylko w domu i na kanapie? Okazuje się, że mogą spędzać czas aktywnie, radować się wspólnie, tańczyć pod gołym niebem i mieć marzenia na przyszłość. Dlatego biorą swoje sprawy we własne ręce, dokształcają się, spotykają się w kawiarence obywatelskiej, założyli Radę Seniorów i tak naprawdę mają mniej czasu niż wtedy, gdy pracowali. Zorganizowanie takiego eventu wymaga sporych pomysłów i środków, o czym doskonale wie Komitet Organizacyjny tego przedsięwzięcia.

Prudnickie Senioralia, para seniorów siedzi w plenerze przy stole w plenerze, jedzą posiłek, na stole stoją też butelki z wodą
Państwo Działoszyńscy

W tegorocznych Senioraliach uczestniczyło około 200 osób, występowało 10 zespołów muzycznych i tanecznych, był wodzirej, konferansjer, funkcjonowało w trzeci dzień „Białe Miasteczko” z bezpłatną ofertą badań lekarskich. Blok zdrowotny zawierał też degustację zdrowej żywności i promocji nowych form aktywizacji seniorów. Do tego wspaniałe jedzonko: pyszna kawa, herbata, ciasteczka, bogracz, grillowana kiełbasa oraz ogromne ilości wody z gazem i bez, wprowadziło sympatyczny nastrój w ogrodzie pałacu zajmowanego przez POK. Impreza odbywała się na powietrzu, w cieniu drzew, pod sceną pełną oczekiwanych atrakcji.

Prudnickie Senioralia, kobieta przygotowuje poczęstunek dla seniorów. na jednym stole są ciasta, na drugim dwa duże termosy
Pani Maria Sokołowska
Prudnickie Senioralia, seniorzy rozmawiają i jedzą poczęstunek przy stołach w namiocie
Podwieczorek
Prudnickie Senioralia, seniorzy rozmawiają i jedzą poczęstunek przy stołach w namiocie

Z pewnością należą się podziękowania dla pomysłodawców: Uniwersytetu Złotego Wieku „Pokolenia” i Uniwersytetu Trzeciego Wieku, oraz dla pana Burmistrza Grzegorza Zawiślaka, starosty Radosława Roszkowskiego, policji, jak również dla wszystkich darczyńców i instytucji, ponieważ ich pomysły i środki doprowadziły do finału stwierdzenia „seniorzy w Prudniku nie mają czasu by się nudzić”. Kolejne Senioralia za rok, mamy wielką nadzieję gościć jeszcze więcej chętnych. Komitet Organizacyjny zaprasza już dzisiaj. Do zobaczenia.

Bożena Tokar-Matkowska