Zbigniew Wypijewski z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy laureatem ogólnopolskiego konkursu Teofila Ociepki

Zbigniew Wypijewski z KUTW w Bydgoszczy laureatem ogólnopolskiego konkursu T.Ociepki

W 12. edycji największego i najbardziej prestiżowego w Polsce konkursu dla malarskich outsiderów brali udział słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bydgoszczy: Elżbieta Rogowska i Zbigniew Wypijewski. W wernisażu wystawy wzięło udział 90 niezwykłych artystów, z całej Polski. Jury nagrodziło 10, a wyróżniło 19 artystów. 

Idę pod prąd. Jestem inny, dziwny jak niektórzy mówią, ale cóż zrobić. Już tak musi być. Kiedyś malowałem surowo, a teraz chcę upiększać i nadać swoim obrazom innego wyrazu, trochę głębi – powiedział w wywiadzie radiowym, artysta malarz, Zbigniew Wypijewski.

Nasz kolega, trzykrotny laureat nagrody im. T. Ociepki, był bohaterem filmu dokumentalnego pt. „Wesołe jest życie”. Jego premiera odbyła się podczas wernisażu pokonkursowej wystawy, sztuki naiwnej. Zbyszek uznany został za wielkie odkrycie kręgu art brut ostatnich lat – mówi z dumą Anna Kaźmierczak. 

Zbyszek z wykształcenia jest technikiem mechanikiem. Pracował w Straży Miejskiej. Po przejściu na emeryturę, zaczął rozwijać się artystycznie. Pierwsze obrazy powstały na warsztatach plastycznych KUTW. Nasz Zbyszek, jest również świetnym aktorem, recytatorem, pisze wiersze, kolekcjonuje pamiątki i bibeloty. Jest osobą towarzyską, lubianą i cenioną – mówi z podziwem, Danuta Bedus.

Obraz pt. “Wiolonczelistka”, Elżbiety Rogowskiej, zakwalifikował się do wystawy pokonkursowej, co jest również dużym wyróżnieniem. Wszystkie prace w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego oglądać można do 23 czerwca br. Kolejna edycja konkursu dopiero za dwa lata.

Miłosz Sałaciński