Babie Lato 2019, Jarmark Świętojański i Marsz Kapeluszowy na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy - relacja i zdjęcia z wydarzenia

Babie Lato 2019, Jarmark Świętojański i 11. Marsz Kapeluszowy w Bydgoszczy

Dnia 9 czerwca 2019 r. we wspólnej przestrzeni Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy odbyły się trzy wydarzenia: Jarmark Świętojański, 19. Ogólnopolski Przegląd Artystycznej Twórczości Seniorów „Babie Lato” 2019 oraz Jedenasty Marsz Kapeluszowy. Pogoda dopisała, a uczestników nie zabrakło. Bydgoszczanie od samego rana tłumnie odwiedzali Wyspę Młyńską.

„Babie Lato” to plenerowa impreza promująca piękno i wielokulturowość Polski. Celem Przeglądu jest zaprezentowanie dorobku rękodzieła artystycznego, konfrontacja i wymiana doświadczeń Seniorów z ludźmi młodego pokolenia w amatorskiej i profesjonalnej twórczości artystycznej. Przegląd ma charakter międzypokoleniowy, a nagrodą główną jest GRAND PRIX im. Edwarda Witkowskiego. W tym roku GRAND PRIX w wysokości 2.000 zł, nagrody rzeczowe oraz wycieczkę w Bieszczady otrzymał ZESPÓŁ RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO KLUB SUPEŁEK PRZY WOAK W TORUNIU.

Tegoroczna edycja Przeglądu odbyła się we wspólnej przestrzeni z „Jarmarkiem Świętojańskim” – największym tego typu wydarzeniem w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Swoje dzieła zaprezentowali twórcy ludowi z Kujaw, Kaszub, Pałuk i innych polskich regionów. Podczas wydarzenia zgromadzeni mieli okazję spróbować wyrobów regionalnych tj. sery, wędliny oraz miody, a także obejrzeć pokazy tańców ludowych.

W części artystycznej wystąpili m.in. Zespół Pieśni i Tańca „KRAJNA” z Nakła, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Chabry” z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Olszewce, Dziecięcy zespół wokalno – taneczny Pałuczaczki z Przedszkola nr 2 w Szubinie, Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, Zespół ludowy Frechowne Sznupki z Samsieczna, Zespół Pieśni i Tańca „Krëbane”, Dziecięcy zespół taneczny ŁĄCZKA i zespół śpiewaczy Melodia oraz Kapela FERAJNA BYDGOSKA. Wydarzenie zwieńczył koncert „CHCE SIĘ ŚPIEWAĆ” gdzie wystąpił Sławek Wierzcholski i Goście.

Tegorocznej edycji „Babiego Lata” i Jarmarku Świętojańskiego towarzyszył finał Jedenastego Marszu Kapeluszowego bydgoskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Klubów Seniora. O godzinie 11:30 z Placu Wolności kolorowy korowód wyruszył z orkiestrą w kierunku Wyspy Młyńskiej. Uczestnicy mieli na głowach przeróżne i zrobione z fantazją nakrycia głowy. Zobaczcie sami!