Emocje – relacje – empatia w wieku dojrzałym. Warsztat: jak zadbać o siebie autorstwa Jolanty Marchlewskiej

Książka „Emocje – relacje – empatia w wieku dojrzałym. Warsztat: jak zadbać o siebie” autorstwa Jolanty Marchlewskiej.

Bezcenne wskazówki jak poprawić lub zmienić swoje życie, aby było spełnione i szczęśliwe. Wspaniała i potrzebna książka!

Urszula Dudziak

Dobra komunikacja stanowi jeden z najważniejszych aspektów życia, niezależnie od wieku. Bywa jednak, że wraz z upływem czasu odkładamy na bok własne potrzeby, poświęcając się często dzieciom, a potem wnukom. Książka Emocje – relacje – empatia w wieku dojrzałym. Warsztat: jak zadbać o siebie Jolanty Marchlewskiej wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego powstała właśnie z myślą o tych osobach, które odczuwają potrzebę zmiany i uczynienia swojego życia bardziej satysfakcjonującym.

Publikacja jest poświęcona odkrywaniu swoich uczuć i umiejętności głośnego nazywania swoich potrzeb. Dzięki temu łatwiej rozwiązywać konflikty i wyjaśniać nieporozumienia. Autorka jest praktykującym psychologiem. Prowadzi warsztaty zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, w tym także poświęcone dbaniu o siebie, czy dogadywaniu się z wnuczkiem. Jest także propagatorką komunikacji empatycznej.

To opracowana przez amerykańskiego psychologa Marshalla B. Rosenberga metoda, która pokazuje, jak budować relacje w wieku dojrzałym (ze znajomymi, dziećmi, wnukami), jak radzić sobie w trudnych sytuacjach (np. straty), czy być otwartym na nowe działania. Książka w praktyczny sposób pokazuje jak budować relacje z bliskimi, rozwiązywać konflikty, znaleźć równowagę między dawaniem siebie innym, troszczeniem się o nich, a stawianiem granic i proszeniem o pomoc.  Ćwiczenia zebrane w publikacji, pomagają spojrzeć na swoje zachowanie i emocje z innej perspektywy, a przystępny, klarowny i przyjazny język, jakim jest napisana książka, może być prawdziwą zachętą do poznania lub  odkrycia siebie na nowo.

Publikacja zebrała wiele pozytywnych opinii. Według doktora Pawła Piątkowskiego z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM w Łodzi „Jest to lektura obowiązkowa dla każdego człowieka. Dzięki temu poradnikowi możemy na nowo odkryć swoje potrzeby i uczucia, zrozumieć, co jest ważne w relacjach z innymi ludźmi, by razem współtworzyć świat oparty na empatii”. Z kolei Wanda Matras-Mastelarz, prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, zwraca uwagę, że „książka daje narzędzie do stworzenia satysfakcjonującego życia, nowych kompetencji, które pozwalają cieszyć się każdym dniem i zachwycać drugim człowiekiem. […] Jeśli czujemy, że brakuje nam świadomego kontaktu z uczuciami, równowagi w dawaniu i braniu, obserwowania zdarzeń bez ich interpretacji oraz asertywnego stawiania granic, to ten poradnik jest właśnie dla nas”.