Kosmiczne technologie medyczne na wyciągnięcie ręki

Warsztaty New Frontiers in Interventional Cardiology, których dziewiętnasta edycja odbyła się w dniach 5-7 grudnia 2018 w Krakowie, to jedno z najważniejszych wydarzeń na kardiologicznej mapie Europy, przyciągające co roku ponad 1000 uczestników z całego świata. Połączenie medycyny i innowacyjnych technologii dla kreowania medycyny przyszłości to wizja, która przyświeca warsztatom i ich Dyrektorowi, prof. Dariuszowi Dudkowi, Prezydentowi-elektowi Europejskiej Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (EAPCI ESC) już od pierwszych warsztatów, które odbyły się w 1999 roku.

 

Współczesna kardiologia coraz częściej wiąże się z cyfryzacją, informatyzacją i nowymi technologiami, które nie tylko przynoszą nową jakość oferowanych usług, ale także przybliżają lekarzy do pacjentów. Współczesny świat zmienia się i zmienia się także kardiologia. Warsztaty New Frontiers in Interventional Cardiology 2018 to miejsce, gdzie zmiany te są dostrzegane, dyskutowane i przekłuwane w nowoczesne rozwiązania, służące ratowaniu zdrowia i życia pacjentów kardiologicznych.

 

Tegoroczne New Frontiers in Interventional Cardiology to także wydarzenie, które przejdzie do historii jako pierwszy kongres kardiologiczny, który na tak dużą skalę dostrzegł potencjał start-upów, social mediów oraz pacjentów kardiologicznych. Tegorocznej edycji NFIC towarzyszyły bowiem tak wyjątkowe wydarzenia jak: I Kongres Pacjentów Kardiologicznych KPK, pierwszy kardiologiczny Shark Tank i TT Area oraz pierwsza transmisja kongresowych sesji na żywo prezentowana w social mediach. Szczególne wyróżnienie za wkład w rozwój kardiologii i dotychczasową pracę podczas sesji otwarcia NFIC przyznano prof. Mariuszowi Gąsiorowi oraz prof. Gary’emu S. Mintzowi.

 

 

Wśród najbardziej dyskutowanych podczas NFIC tematów znalazły się także takie zagadnienia jak poprawa skuteczności i bezpieczeństwa zabiegów wieńcowych oraz nowe możliwości wykonywania małoinwazyjnych zabiegów strukturalnych na zastawkach. Zwłaszcza w tym ostatnim obszarze polscy kardiolodzy mogą pochwalić się znacznymi osiągnięciami. 10 lat po przeprowadzeniu pierwszego hybrydowego zabiegu w Instytucie Kardiologii w Krakowie, w 2018 roku nastąpił przełom i kardiolodzy są w stanie dotrzeć aż do czterech różnych zastawek serca bez konieczności jego otwierania. Wszystko to dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, w tym tych do obrazowania i rozszerzonej rzeczywistości.

 

Wiele uwagi uczestnicy kongresu poświęcili więc na podsumowanie 2018 roku pod względem zmian w metodach leczenia chorób sercowo-naczyniowych, zwłaszcza takich jak niestabilna dusznica bolesna, jak również dyskutowali skutki zmniejszenia liczby procedur inwazyjnych w 2017 roku. W sesji “Bilans Kardiologii zabiegowej 2018 oraz nowości w roku 2019” zastanawiali się także nad tym, czy medycyna sercowo-naczyniowa może stanowić przykład realizacji założeń Value Based Medicine oraz czy i jak nakłady przełożyły się na dostępność, zmniejszenie śmiertelności i wydłużenie życia w zdrowiu Polaków.

 

  • Medycyna oparta na wartości to temat, który w tej chwili w całej Europie jest bardzo mocno dyskutowany z uwagi na to, że rosną budżety ochrony zdrowia w poszczególnych państwach. Niestety nie wszyscy są zadowoleni z wyników. Dlatego też tworzenie medycyny opartej na wartości staje się celem nowoczesnej organizacji w ochronie zdrowia. W Polsce wyniki leczenia wciąż pozostają niezadowalające, zwłaszcza w przypadku chorób sercowo-naczyniowych, które powodują 40 do 50 proc. wszystkich zgonów. W krajach takich jak Francja czy Holandia śmiertelność ta jest nawet dwa razy mniejsza – mówi prof. Paweł Buszman, Prezes Zarządu American Heart of Poland.

 

Podczas kongresu nie zabrakło też transmisji innowacyjnych zabiegów  przeprowadzanych na żywo z najlepszych ośrodków kardiologicznych z Polski i z ośrodków zagranicznych, w tym m.in. ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Uniwersytetu w Catanii, Pauls Stradins Clinical University Hospital w Rydze, Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca w Bielsku-Białej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach czy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.