I Festiwal Mazowieckich Smaków

Zapraszamy na I Festiwal Mazowieckich Smaków pod patronatem Głosu Seniora.

18 grudnia 2018 r., godz. 18.00.

Miejsce: ul. Jaskółki 3, 05-500 Zgorzała

 

Festiwal powstał z inicjatywy Fundacji Nova Perspektywa, która w działaniach statutowych uwypukla aktywność na rzecz polskiej wsi, przy współpracy z Niepublicznym Przedszkolem Prozdrowotnym RAM TAM TAM, którego filozofią jest wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat, gospodarstwem sadowniczym „Zdrowy Owoc”, mającym korzenie w początkach XX wieku, posiadającym znak jakości „Bezpośrednio od Polskiego Rolnika” oraz Stowarzyszeniem Mieszkańców Zgorzały „Nasza Zgorzała”.

 

Inicjatywa o charakterze non profit, poza promocją polskich producentów i produktów ma za zadanie także integrować lokalną społeczność. Podwarszawskie miejscowości mają często charakter sypialniany. Wydarzenia jak I Festiwal Mazowieckich Smaków mają na celu stworzenie płaszczyzny spotkań oraz możliwości zakupu doskonałych produktów, na co jest realne zapotrzebowanie.

 

Idea spotkała się z ogromnym zainteresowaniem społeczności lokalnej. Wydarzenie uzyskało patronat honorowy Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Wójt Gminy Lesznowola, a także patronat medialny Głosu Seniora, Przeglądu Piaseczyńskiego oraz portalu Powiat Piaseczyński Info.

 

Geneza i idea wydarzenia:

I Festiwal Mazowieckich Smaków organizowany jest po raz pierwszy w podwarszawskim sołectwie Zgorzała, w gminie Lesznowola. Ideą akcji jest promocja polskich produktów i ich dystrybucja
w możliwie najkrótszych łańcuchach dostaw: bezpośrednio od producenta do konsumenta.

 

Skąd pomysł? Polskie produkty, tak rolne, jak i wytwarzane w małych manufakturach, to marka sama w sobie. Transformacja ustrojowa, a co za tym idzie – także gospodarcza, przełożyła się na napływ produktów zagranicznych, na co polskie społeczeństwo nie do końca było przygotowane. Równolegle nie zainicjowano działań edukacyjnych w obszarze żywności, stąd zalew produktów różnej jakości, w tym złej oraz niewyrobienie u polskiego konsumenta patriotyzmu konsumenckiego, jak ma to miejsce np. w Japonii, Francji, czy w Niemczech.

 

Dlatego też staliśmy się rynkiem bardzo chłonnym, ale konsumentów nie do końca świadomych skutków gospodarczych swoich zachowań konsumenckich. Kupując polskie produkty dajemy pracę, nabywamy towar z reguły dobrej jakości, zwłaszcza jeśli uczymy się czytać etykiety i umiejętnie selekcjonować to co jest nam oferowane, sprzyjamy także pozytywnemu wizerunkowi polskiej marki żywnościowej.

 

Wystawcy:

Ideą Festiwalu jest oferowanie polskich producentów bezpośrednio od gospodarzy i wytwórców. Dlatego też przeprowadzono selekcję najlepszych spośród zgłaszających się. Udział wystawców jest bezpłatny, podobnie jak wstęp na wydarzenie. Prawie 20 stanowisk, które będzie można odwiedzić 18 grudnia w Zgorzale zaprezentuje swoje miody, soki jabłkowe, syropy owocowe, naturalne mydła, ręcznie robioną biżuterię, orzechy, stroiki świąteczne, wyroby cukiernicze, mąki, chleby na naturalnym zakwasie, wianki świąteczne, suszone jabłka i wiele innych.

 

Wystawcy, zgodnie z ideą wydarzenia, która ma za zadanie promocję produktów z Mazowsza, przyjadą z okolic Warszawy, ale i powiatu lipskiego, zlokalizowanego na południowym Mazowszu.  Organizator Festiwalu, Fundacja Nova Perspektywa ma nadzieję, że wydarzenie wpisze się w kalendarz mazowieckich imprez na stałe oraz dołoży swoją cegiełkę do budowania patriotyzmu konsumenckiego, a także promocji polskich gospodarstw i polskich produktów w ogóle.


Zapraszamy!