• 3 grudnia 2022

Gmina Dobra jest gminą wiejską położoną w sercu Beskidu Wyspowego. Bardzo duży potencjał gminy tkwi w jej walorach przyrodniczo-krajobrazowych, gdyż usytułowana jest pomiędzy Ćwilinem, Łopieniem, Śnieżnicą i Mogielicą – najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego. Malownicze widoki, czyste powietrze i liczne szlaki turystyczne to wizytówka tej miejscowości. Pasjonaci pieszych wycieczek i spacerów z kijkami na pewno nie będą zawiedzeni. W ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”, organizowane są złazy turystyczne polegające na zdobywaniu poszczególnych szczytów górskich Beskidu Wyspowego, a Towarzystwo Miłośników Regionu Dobrzańskiego corocznie organizuje Galicyjski Piknik Kolejowy w Dobrej, w trakcie którego turyści mają możliwość przejazdu pociągiem RETRO na trasie Chabówka – Dobra.

Gmina Dobra jest także miejscem, w którym kultura i tradycja odgrywa szczególną rolę w życiu mieszkańców. Na terenie gminy działają 2 ugrupowania z ponad 50-letnią tradycją: Zespół Regionalny „Jurkowianie” i Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrej, powstał również Dziecięcy Zespół Regionalny oraz Zespół Ludowy Skrzydlanie. W okresie letnim dla koneserów muzyki klasycznej organizowane są Letnie Koncert Kameralne, które odbywają się w zabytkowej świątyni pw. ŚŚ. Szymona i Judy Tadeusza w Dobrej, wpisanej do wojewódzkiego rejestru zabytków i znajdującej się na trasie Szlaku Architektury Drewnianej.

Mieszkańcy Dobrej pielęgnują także unikatową na skalę kraju tradycję „Dziadów Śmiguśnych” – wydarzenia odbywającego się w nocy z Niedzieli Wielkanocnej na Poniedziałek Wielkanocny, w trakcie którego część mieszkańców ubiera się w słomę i obchodzi okoliczne domostwa na pamiątkę uciekających z niewoli tatarskiej jeńców, ukrywających się według podań ludowych właśnie w Gminie Dobra.

Ogólnopolską Kartę Seniora można wyrobić w:
Miejsce:
 Dzienny Dom ,,Senior+”, Dobra 545, 34-642 Dobra
Godziny przyjmowania: poniedziałek – piątek w godz. 8:00- 16:00
Kontakt:  tel. 889 097 401
Strona internetowa: www.gminadobra.pl

Skip to content