W Krynicy o przyszłości Europy – Forum Ekonomiczne

W Krynicy o przyszłości Europy już dwudziesty ósmy raz pod patronatem Głosu Seniora.

 

W tym roku dni od 4 do 6 września są zaznaczone na czerwono w kalendarzach wszystkich najważniejszych polityków, samorządowców, ekonomistów i biznesmenów. Wszyscy oni już po raz dwudziesty ósmy spotkają się na Forum Ekonomicznym w Krynicy. W tym roku hasłem przewodnim tego spotkania będzie pytanie: Europa wspólnych interesów, czy Europa wspólnych wartości?

 

 

 

Przez trzy dni, ze względu na gości, to będzie najpilniej strzeżone miejsce w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Przede wszystkim jednak, to nieco ponad 10-tysięczne miasto znów stanie się polityczną i ekonomiczną stolicą kontynentu. To już tradycja, że w Krynicy pojawiają się byli i obecni prezydenci, premierzy oraz wysokiej rangi politycy. Obok nich swoje miejsce znajdują prezesi największych spółek giełdowych, właściciele rosnących start-upów oraz kadra menadżerska międzynarodowych korporacji.

 

W tym roku będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytanie „Europa wspólnych interesów, czy Europa wspólnych wartości?” i o najbliższą przyszłość Starego Kontynentu.

 

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, wciąż odżywające problemy migracyjne czy tarcia gospodarcze ze Stanami Zjednoczonymi pokażą, jaką drogą chce iść Europa w nadchodzących latach. Z jednej strony mówi się o jedności i solidarności wszystkich państw. Z drugiej strony największe kraje Wspólnoty zaczynają mówić o swojej unii wewnątrz Unii i „Europie dwóch prędkości – mówi Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej i pomysłodawca Forum Ekonomicznego w Krynicy.

 

Najlepszym wyjściem byłoby połączenie interesów i wartości w jedno. W obliczu tak niepewnej sytuacji jaką mamy na świecie jest to bardzo trudne. Swoją pozycję lidera chcą podtrzymać Stany Zjednoczone, które muszą coraz mocniej walczyć z Chinami. Stąd mamy pomiędzy tymi krajami wojnę celną. Rosja niby uśpiona, patrzy na to wszystko z boku. Nie można mieć jednak złudzeń, że tam ambicje imperialistyczne są zawsze na pierwszym miejscu. Logicznie patrząc – Europa powinna trzymać się razem. Tymczasem obserwujemy sytuację, w której ile jest państw, tyle własnych interesów, które nie zawsze idą w parze z wartościami – dodaje Berdychowski.

 

Forum z roku na rok ma coraz więcej gości. Podczas zbliżającej się edycji, spodziewanych jest ich ponad 4 tysiące. Blisko 40 procent z nich to osoby z zagranicy. Wielu ważnych panelistów przyjeżdża z Europy Wschodniej czy nawet Kaukazu Południowego. Gruzja to zresztą miejsce, gdzie idee z Krynicy zostały wprowadzone w życie. W maju odbyło się tam pierwsze w historii Forum Ekonomiczne w Tbilisi. Jego gościem był między innymi Prezydent Andrzej Duda, który docenił wagę tego wydarzenia.

 

Jestem dumny, że wzorce, które na przestrzeni ostatnich ponad 20 lat zostały wypracowane w Polsce, znajdują dziś zastosowane w Gruzji, że to forum odbywa się we współpracy z fundacją organizującą Forum Ekonomiczne w Krynicy – mówił w Tbilisi prezydent RP.

 

Program tegorocznego Forum obejmuje sześć sesji plenarnych a także blisko 200 dyskusji panelowych z kilku zagadnień. Goście będą poruszać się po zagadnieniach z obszarów:

  • biznesu i zarządzania,
  • inwestycji i rozwoju,
  • Europy i świata,
  • makroekonomii,
  • nowej gospodarki,
  • państwa i reform,
  • społeczeństwa,
  • polityki międzynarodowej.

 

Tradycyjnie odbędą się także Fora poświęcone takim zagadnieniom jak:

 

 

Forum to również sześć sesji plenarnych, a wśród przyznawanych nagród nie zabraknie na pewno tej dla „Człowieka Roku”. Zaplanowane są również wydarzenia specjalne związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Forum Ekonomiczne w Krynicy ma swoją rangę i markę. Wiedzą o tym wszyscy, którzy rezerwują sobie czas na początek września aby się tam pojawić. Co roku to dla nas duże wyzwanie aby sprostać ich oczekiwaniom. Program jest jak zwykle bardzo różnorodny i to daje nam szerokie spektrum możliwości w zapraszaniu najważniejszych gości. Bardzo dużą wagę przykładamy do osób, które przyjeżdżają z zagranicy, tak aby wszyscy wiedzieli, że Forum to wydarzenie międzynarodowe. Tak jesteśmy postrzegani w Europie. To wielkie wyróżnienie, ale też świadomość, jak dużą pracę musimy wykonać, żeby wciąż być na szczycie – podkreśla Kinga Redłowska, dyrektor programowa Forum.

 

Szczególnie ważne będą zagadnienia związane z samorządem regionalnym. Niedługo po zakończeniu Forum odbędą się przecież wybory. Stąd w programie między innymi tematy dotyczące przyszłości samorządu, rozwoju Polski Wschodniej czy idei smart city. Dużą rangę będzie miało także Forum Ochrony Zdrowia. Tu poruszone zostaną kwestie organizacji systemu ochrony zdrowia, przyszłości kardiologii czy dostępu do leków onkologicznych. Program Forum Ekonomicznego jest już niemal zamknięty, a wielu gości potwierdziło już swoją obecność. Dla niektórych z nich wrzesień w Krynicy to od lat obowiązkowy punkt w kalendarzu.      


Zapraszamy! Głos Seniora też tam będzie.

Więcej informacji o Forum znają Państwo na stronie organizatora.