Jak rozmawiać z mamą?

Mama – człowiek instytucja. Ilość wykonywanych przez nią funkcji może przyprawić o zawrót głowy. Jest opiekunem, przyjacielem, nauczycielem, przewodnikiem, sędzią, trenerem.

 

Nie dziwi fakt, że jej święto pod różnymi postaciami oraz w różnych formach pojawiało się w wielu kulturach na przełomie dziejów. Od starożytnych Egipcjan czczących boginię Izydę, przez „Niedzielę u Matki” w XVII wiecznej Anglii i Szkocji po „Dzień Matek dla Pokoju” promowanych przez Ann Marie Davis w Stanach Zjednoczonych u schyłku XIX wieku.

W kraju nad Wisłą po raz pierwszy obchodziliśmy „Dzień Mamy” w 1914 roku. Zwyczaj świętowania zapoczątkowany w Krakowie szybko zdobył popularność w całej Polsce. 26 maja mamy obdarowywane są kwiatami i upominkami. W tym szczególnym dniu warto spotkać się z nią i porozmawiać. Tylko jak?

Odpowiedź na to pytanie proponuje zespół Royal Acoustic. Artyści zaprosili do intymnej rozmowy w cztery oczy swoich przyjaciół i ich mamy. Jedyny scenariusz to kilka pytań, które do momentu ich zadania były najpilniej strzeżoną tajemnicą. Uczestnicy wiedzieli jedynie, że mają stawić się na miejscu o wyznaczonej godzinie.

 

Video: https://www.youtube.com/watch?v=0gqA-92_9LQ

 

Projekt „Przytul Mamo” dotyka spraw najważniejszych, najtrudniejszych i jednocześnie najpiękniejszych. Jak widać na poniższej liście pytań do uczestników – słowa nie są skomplikowane. Wypowiedzenie ich nie jest jednak proste, kiedy na barkach trzymamy wiele lat wspólnej relacji.

 

  1. Kiedy myślisz o swojej mamie jakie pierwsze wspomnienie przychodzi Ci na myśl?
  2. Za co najbardziej cenisz swoją mamę i dlaczego?
  3. Czy jest coś co chciałbyś zrobić dla swojej mamy?
  4. Co Ci jest potrzebne do tego żeby to zrobić ?
  5. Jak myślisz, czego Twoja mama potrzebuje od Ciebie?
  6. Czy czujesz, że powinieneś za coś mamę przeprosić i dlaczego?

 

Cytując zespół: „Wierzymy, że projekt zainspiruje wiele osób do szczerej rozmowy. Jeżeli choć jedna mama pierwszy raz od dawna usłyszy słowa „Kocham Cię” od swojego dziecka to znaczy, że było warto podjąć ten wysiłek”.

 

 

Autor: Jerzy Bryczek