książka Lawendowy pokój

O sile czytelnictwa czyli recenzja książki „Lawendowy pokój”

Książka to magiczny przedmiot, który ma wpływ na emocje. Czasem wystarczy przeczytać dobrą powieść, aby nasz dzień nabrał nowego koloru. Jest także przedmiotem, po który sięgamy gdy smutek zagości w naszym życiu. Książki są jak lekarstwem dla ludzkiej duszy- o czym możemy się przekonać w powieści Niny George „Lawendowy pokój”.

 

Powieść Lawendowy pokój w przewrotny sposób opisuje czytelnictwo, bowiem książki posiadają właściwości lecznicze, a każda z nich przeznaczona jest na inną dolegliwość. A księgarnia, w której znajdują się unikatowe powieście ukazana jest jako miejsce, w którym człowiek zostaje niemalże zdiagnozowany i potraktowany jako pacjent. Każdy nie zależnie od tego czy cierpi na bezsenność, ma złamane serce, czy po prostu złapała go chandra otrzyma odpowiedni tytuł od spostrzegawczego i przenikliwego właściciela tego wyjątkowego święta. W takich okolicznościach poznajemy głównego bohatera powieści Jean Perdu, który perfekcyjnie potrafi odgadnąć co kryje się najgłębszych zakamarkach ludzkiej duszy.

Książka posiada ciepły wydźwięk, pomimo nostalgicznego nastroju. W powieści namacalna jest tęsknota za przeszłością. Główny bohater nie może pogodzić się z pewnymi wydarzeniami, które miały nieodwracalny wpływ na jego obecne życie. Na szczęście  wszystko może się zmienić za sprawą jednego listu.

Ta wzruszająca opowieść porusza nie tylko kwestie związane z prawdziwą miłością, ale również potęgą marzeń oraz wiary we własne możliwości. Zdecydowanie opisana historia jest ponadczasowa, bowiem autorce udało się poruszyć wiele ważnych życiowych kwestii, z którymi borykamy się niezależnie od wieku. Pomimo tego, że fabuła mogłaby się wydawać  dość  prosta, wartości dodaje jej skupienie się na wewnętrznych przemyśleniach bohaterów „Lawendowego pokoju”. Tym samym czytelnik wchodzi w zażyłą relację z postaciami książki.

Z pewnością jest to przejmująca opowieść o ludzkich uczuciach oraz o decyzjach w życiu, które wiele mogą w nim namieszać, a także o sile marzeń.

 

Autor: Pamela Raczyńska