Książka "Mózg rządzi" Kaja Nordengen

O najważniejszej części naszego ciała – czyli recenzja książki „Mózg rządzi”

Mózg jest najważniejszym organem, który odpowiada za wszystkie narządy, nasze samopoczucie oraz osobowość. Dzięki niemu czujemy, mamy możliwość uczenia się, ale także (mogłoby się to wydawać mało istotne) rozumienia ironii. Mózg sprawia, że jesteśmy tym, kim jesteśmy.

 

Jeden z podstawowych oraz najczęściej powielanych mitów mówi, że człowiek używa tylko 10% możliwości mózgu. Tak naprawdę organ ten ciągle się zmienia, a potencjał jego wykorzystywania może wzrastać.

Procesy, które zachodzą w mózgu nie są łatwe do zrozumienia. Na szczęście Kaja Nordgengen, lekarka pochodząca z Norwegii, specjalizująca się w neurologii, w przystępny sposób tłumaczy działanie tego skomplikowanego organu. Książka Mózg rządzi podbiła serca nie tylko jej rodaków,
ale ludzi na całym świecie. Doczekała się, bowiem kilkunastu wersji językowych i uplasowała sobie miejsce na liście bestsellerów.

Naturalnie, książki nie należy traktować, jako pełnego studium badań nad mózgiem, jest to zaledwie wstęp do zapoznania się z tym jak działa najważniejsza część naszego ciała. Z publikacji dowiemy się między innymi o pamięci, mitach dotyczących testów IQ oraz o tym, co skłania nas do podejmowania złych decyzji. Autorka porusza także tematy dotyczące kształtowania się naszej osobowości oraz tych części mózgu, które odpowiadają za nasze emocje.

Mózg rządzi wzbogacają ilustrację wykonane przez Guro Nordengen, dzięki czemu jeszcze łatwiej jest przyswoić informacje z dziedziny, jaką jest neurologia.

Książka nie tylko podejmuje tematykę z zakresu biologii, ale również opisuje kulturowe aspekty życia człowieka. Podkreśla, że jest on zwierzęciem społecznym, a mózg nie tylko odpowiada za biologiczne funkcje naszego organizmu, ale także za to jak zachowujemy się w danej przestrzeni społecznej.

 

Autor: Pamela Raczyńska